I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Ślązacy na Niżnym Podhalu

(05.10.2009) Henryk Urbanowski: "Na pożegnanie lata i siłą rzeczy powitanie złotej polskiej jesieni GOK w Rabie Wyżnej za sprawą niestrudzonej Elżbiety Smółki zorganizował „Biesiadę śląska”. Ponad trzy godziny programu dała grupa Mirosława Jędrowskiego z Chorzowa, wciągając publiczność do śpiewania śląskich, góralskich, czeskich, ukraińskich i ogólnopolskich pieśni biesiadnych. Jednym zdaniem: było jak na weselu po północy, bo i tańczono również. Aliści było to wesele w rodzaju tych, do których namawia ksiądz Zązel. Nawet piwa nie podano, do czego przymawiali się artyści. Był za to tort ogromny z dedykacją dla obecnego na biesiadzie wójta Andrzeja Dziwisza „za wszystko, co zrobił dla gminy”. Dla każdego starczyło po kawałku, a dla łasuchów była jeszcze dokładka. Tort wykonały gaździny z kół gospodyń wiejskich z Raby Wyżnej, Harkabuza, Podsarnia i Sieniawy wdzięczne za to, że widok ich wsi zmienił się w ostatnich latach nie do poznania. Bo i Orlik w Rabie działa, hala sportowa w Rokicinach zachwyca, gdzie okiem spojrzeć wylewa się asfalt, układa chodniki, a i siedziba gminy miejski ratusz przypomina, ma wieżę z zegarem. Do tego na wielu gmachach publicznych pojawiły się solary, wzbudzając lekką zawiść w sąsiednich gminach.
Wśród publiczności znalazło się wiele osób również z nie wymienionych wyżej wsi: Skawy, Rokicin Podhalańskich, Bielanki i Bukowiny-Osiedla, ponad połowa w góralskich strojach. Oprócz wójta z małżonką zauważyliśmy sekretarza gminy Roberta Migiela i radnego Józefa Pieczarę.
Artyści wystąpili natomiast w następującym składzie: Bożena Jędrowska, Jolanta Krawczyk, Mirosław Jędrowski – śpiew i taniec, Stefan Rylkowski – klawisze, Jarosław Podchorski – trąbka, Eugeniusz Krajewski i Robert Szafraniec – przerywniki kabaretowe."


Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I