I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Uśmiechy rozpędziły chmury

(04.06.2009) Piotr Kuczaj: "Aż 4 dni trwało Święto Miasta Dzieci Świata czyli Rabki – Zdroju. Fama głosząca, że na przełomie maja i czerwca dużo u nas się dzieje, rozeszła się już po kraju, więc tym razem w większości pensjonatów i domów wczasowych były komplety, głównie zielonych szkół. Pogoda wprawdzie kilkakrotnie stwarzała zagrożenie dla imprez plenerowych, ale obfite deszcze nie spadły, co najwyżej raz czy dwa razy siąpiła drobna mżawka. Tak było m.in. podczas koncertu Rafała Olbrychskiego, który swe ulubione piosenki do słów Jacka Kaczmarskiego, Ernesta Bryla i Wojciecha Młynarskiego zaśpiewał nie w amfiteatrze lecz w „Galerii pod Aniołem” MOK.
Odbyły się wszystkie planowane imprezy i to przy sporej frekwencji. Wydarzenia minionego piątku omówiliśmy osobno. W sobotę natomiast w amfiteatrze odbył się koncert „Majowa Strefa piosenki, tańca i poezji”. Wystąpił w nim dziecięcy zespół baletowy „Frajda” kierowany przez Galinę Kowal, „Triolki” Marioli i Piotra Burcanów, laureaci konkursu „Wygraj sukces” (m.in. Filip Koper i Andrzej Lenard) oraz laureaci XXIII Konkursu Recytatorskiego im. Antoniny Zachary-Wnękowej. A wieczorem do tańca grał zespół „Kawałek świata”.
Z kolei w niedzielę punkt ciężkości przeniósł się do drewnianego kościółka Św. Marii Magdaleny, w którym mieści się Muzeum im. Wł. Orkana. Obiekt we władanie wzięli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej z Dorotą Majerczyk na czele. Z poszanowaniem święta (był to dzień Zesłania Ducha Świętego) i sakralności miejsca odsłonięta została wystawa fotografii Kasi Majerczyk oraz strojów dziecięcych i regionalnych. Swój coraz bogatszy program scenek rodzajowych, góralskich pieśni i tańców przedstawiły natomiast Majeranki. Od rana zaś w MOK trwał Turniej Szachowy dla Dzieci o Wielki Puchar Czekoladowy, który następnego dnia przekształcił się w symultanę z udziałem mistrza z Ukrainy (ogródek przed Domem Zdrojowym).
Apogeum świętowania przypadło w poniedziałek 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Tłumek przedszkolaków i uczniów klas zerowych zebrał się pod pomnikiem Św. Mikołaja. Następnie barwny korowód przeszedł spod pomnika ulicami Orkana, Chopina do amfiteatru. Tam burmistrz Rabki – Zdroju pani Ewa Przybyło przekazała na jeden dzień symboliczny klucz Młodzieżowej Radzie Miasta na czele z przewodniczącą Mariką Szewczyk, a ta przystąpiła do zbierania postulatów dzieci i młodzieży (publikujemy poniżej). Zebrani obejrzeli piękny spektakl „O słoniku Bombiku” w wykonaniu niewidomych i niedowidzących uczniów ze szkoły Św. Tereski, a po nim występ imitatora Michaela Jacksona – Pawła Janaka.
Tymczasem w Rabkolandzie rozpoczął się wielki festyn na który zjechały się wycieczki z wielu miejsc Małopolski. Zorganizował go tradycyjnie przy wsparciu licznych sponsorów poseł na sejm RP Andrzej Gut-Mostowy. Tym razem do wygrania i wylosowania były aż trzy rowery, kilkanaście pluszaków, czapeczki, koszulki i inne zabawki. A do tego mnóstwo zabawy na karuzelach i innych urządzeniach. W Rabkolandzie najmłodszych gości naszego miasta przywitał i pozdrowił zastępca burmistrza Robert Wójciak. Kto chciał i zdążył mógł tego dnia odwiedzić także Teatr Rabcio i obejrzeć jeden z czterech przygotowanych na Dzień Dziecka spektakli „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.
Czterodniowe szaleństwo zakończyła wielka dyskoteka dla dzieci w Amfiteatrze, pod koniec której wystąpił krakowski zespół Pudelsi. Trzeba przyznać, że jego solista i instrumentaliści potrafili nawiązać znakomity kontakt z najmłodszymi widzami, którzy bez skrępowania bawili się na estradzie.
A oto postulaty zebrane przez Młodzieżową Radę Miasta:
1. Zorganizować w Rabce festiwal młodzieżowych zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych (Daria, 16 lat)
2. Organizacja imprez powinna być lepsza i imprez dla młodzieży powinno być więcej (Gosia, 17 lat)
3. Stworzyć Młodzieżowy Dom Kultury (Kinga, 16 lat)
4. Rozbudować Skate – Park
5. W parku zdrojowym musi być więcej atrakcji (Ania, 14 lat)
6. Trzeba rozbudować amfiteatr i lepiej organizować publiczność (Kinga, lat 16)
7. Na ul. Krakowskiej zainstalować latarnie i poprawić nawierzchnię dróg."

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I