I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Nowa galeria w Rabce-Zdroju

(02.01.2008) Henryk Urbanowski: "Zagościła w drewnianej willi Lilianna przy ul. Nowy Świat 1, na skraju parku zdrojowego. Eksponują w niej swe prace artyści nieprofesjonalni z gorczańskiego kurortu i okolicznych miejscowości. Wcześniej wystawiali w galerii „Drzewiej” w Zarytem, która za względu na złe usytuowanie rzadko bywa odwiedzana.
Nowe miejsce znajduje się przy spacerowym szlaku kuracjuszy i turystów i stwarza nadzieję, że stanie się jedną z rabczańskich atrakcji kulturalnych. Chciałoby się rzec – jedną niewielką izbą tak wiele przybyło, bo Rabka ofertą kulturalną swych gości nie rozpieszcza. Tym razem miasto ze swych zasobów komunalnych przekazało artystom jednoizbowy lokal w bezpłatne użytkowanie na 3 lata wraz z bezpłatnym korzystaniem z energii elektrycznej ; Brawo !
Oni sami zaś dzięki wsparciu ponad dwudziestu sponsorów lokal wyremontowali i zaadaptowali . W zestawie przedstawionych w galerii prac do lokalnych i ludowych tradycji nawiązuje rabczańska ceramika użytkowa, dzieło dwóch ostatnich żyjących garncarzy – Adama Kościelniaka z Rabki i Edwarda Gacka ze Skomielnej Białej, a także rzeźby w drewnie (m.in. świątki) Jacka Skawiańczyka. Bardziej profesjonalne, choć i mniej spontaniczne, są rzeźby Kazimierza Kwatyry, artysty, który ze względu na wiek i stan zdrowia już prawie nie tworzy. Jedna z nich zasługuje na miano prawdziwego dzieła sztuki. To postać siedzącego pielgrzyma w cierniowej koronie, pełna zagadek, bo w sensie kanonicznym nie jest to postać Chrystusa. A więc czyją?. W prawdziwej sztuce (nie mylić z estetyką) o stawianie pytań i wywoływanie niepokoju właśnie chodzi. Z kolei dziełem czysto estetycznego kunsztu są „obrazki” Ewy Piechoty wykonane w technice pergamano. Efekt do złudzenia przypominający najdelikatniejszy haft najcieńszą jedwabną nicią na muślinie osiąga w tej sztuce artystka przy pomocy nakłuwania pergaminu. Rzecz wymaga wyjątkowej precyzji i cierpliwości. Technika ta powstała ponoć w Afryce Południowej i dzięki internetowi coraz bardziej rozpowszechnia się na całym świecie. W Polsce stosuje je dopiero kilka pań.
Na zdjęciach przedstawiamy uroczystość otwarcia „Galerii Pod Lilianną” i pierwszych gości którzy zaraz po otwarciu, wystawę obejrzeli. Galeria czynna jest codziennie od godz. 11.00 do 17.00".

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I