I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Gotuj razem z Czubernatką

(18.03.2008) Henryk Urbanowski: "W rabczańskiej księgarni „Akrybia” przy ul. Orkana i w księgarni tej samej sieci przy Rynku w Nowym Targu można już kupić najnowszą książkę Wandy Czubernatowej „Góralskie jadło na co dzień i od święta”.
To największe dzieło cesarzowej poezji góralskiej i zarazem największa księga góralskiej kuchni. Na ponad trzystu stronach autorka umieściła około trzystu przepisów kulinarnych, nie pomijając ulubionych trunków – nalewek i win domowej roboty. Mimo tego książkę tę można określić mianem utworu literackiego. Jest ona także zapisem zmieniających się w ostatnim półwieczu obyczajów kulinarnych, mód i gustów, a przede wszystkim wspomnień o wielu wspaniałych ludziach, z którymi poetce zdarzało się zasiadać przy wspólnym stole. Książka skrzy się od anegdot, dowcipów, wierszyków oraz wesołych rysunków Tomasza Wawra. Dobra dla tych, którzy chcą się czegoś o góralszczyźnie dowiedzieć i dla tych którzy tkwią w niej po uszy lecz chcą pobudzić w sobie nostalgię za lepszymi czasami.
Najlepszą zaś rekomendacją tej książki jest fakt, że udostępnił ją w dość dużym nakładzie największy wydawca na świecie – Bertelsmann, który ma oddziały w 160 krajach (w Polsce działa pod szyldem Świata Książki).
Już wkrótce odbędzie się cykl spotkań autorskich Wandy Czubernatowej poświęconych „Góralskiemu jadłu”. Czytelników naszej strony będziemy o tych spotkaniach informować."

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I