I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
„Strefa dobrej kultury” wystartowała

(05.05.2008) Robert Miśkowiec - Stowarzyszenie Lokomotywa: "Koncertem etnofolkowego zespołu "Karpatia" i pokazami filmów nagrodzonych na krakowskim festiwalu Etiuda&Anima stowarzyszenie "Lokomotywa" zainaugurowało tegoroczny cykl wydarzeń artystycznych pn. "Rabka strefą dobrej kultury". W długi weekend odbyła się w Rabce „Lokomajówka”.
Ci, którzy 3 maja w piątek wieczór przyszli do Teatru "Rabcio", nie żałowali spędzonego tu czasu. - Przyszli ci, którzy muzykę czują i rozumieją – skierowane do publiczności słowa prowadzącej koncert Doroty Majerczyk ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej, oddają także naturę zespołu, stworzonego przez ludzi, którzy muzykę Karpat czują i w której wyrośli.
Zespół "Karpatia" to jedna z najjaśniejszych gwiazd współczesnej muzyki etno/folk w Polsce, laureat Grand Prix - Nagrody Prezesa Polskiego Radia X Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" Warszawa 2007. Tworzą go uzdolnieni podhalańscy: Bartek Marduła, Staszek Bafia, Maciek Rybka, Maciek Marduła i Wielkopolanka z Poznania Patrycja Napierała. Muzycy wykonujący muzykę etniczną. Grają na oryginalnych instrumentach ludowych i współczesnych – elektrycznych skrzypcach , kontrabasie, pasterskich fujarkach, akordeonie, węgierskich cymbałach oraz perkusji i bębnach. W swoich utworach łączą muzykę całych Karpat – Czech, Węgier, Polski cz Rumunii. Ich piosenki to własne aranżacje najczęściej inspirowane góralską muzyką, ale widać w nich też fascynację muzyków m.in. jazzem. Dlatego ich utwory, mimo że oparte na melodiach ludowych, brzmią bardzo nowocześnie - tworzą współczesną muzykę Karpat, w której przeszłość „tańczy” ze współczesnością.
To było też wyjątkową zaleta tego koncertu - spotkanie nowego ze starym w jednym miejscu i jednej chwili. Muzyka „Karpatii” - jak każda muzyka czerpiąca ze źródeł – jest pełna emocji, ekspresyjna, melancholijna. Słychać w niej szmer tatrzańskiego strumyka, wiatr tańczący na szczycie góry, galopujące przez połoniny konie i brzęczącą nad łąką pszczołę.
Ponad godzinny koncert "Karpatii" został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami.
Z kolei w sobotę i w niedzielę, również w Teatrze „Rabcio”, odbyły się kolejne zaplanowane przez „Lokomotywę” wydarzenia kulturalne - pokazy filmów animowanych i fabularnych etiud studenckich, nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima 2007. „Etiuda” powstała w 1994 roku jako niewielki międzynarodowy festiwal etiud studenckich. 11 lat później, w 2005 roku, zorganizowano po raz pierwszy osobny międzynarodowy konkurs animacji – zarówno profesjonalnej, studenckiej oraz niezależnej, który od 2007 roku organizowany będzie co roku. Tak też narodziła się nowa nazwa -„Etiuda&Anima”. Od samego początku głównym zadaniem festiwalu było promowanie twórczości studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata, a animacja była obecna od zawsze wśród wielu imprez towarzyszących, na które zapraszani byli wybitni twórcy animacji i prezentowany był ich dorobek.
W Rabce w ramach „Objazdowej Etiudy&Animy” pokazane zostały filmy nagrodzone w obydwu konkursach, które odbyły się podczas jesiennego 14 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Etiuda&Anima 2007”w Krakowie - filmy wyróżnione w międzynarodowym konkursie filmów studenckich ETIUDA i nagrodzone w międzynarodowym konkursie ANIMA - animacji niezależnych, studenckich i profesjonalnych. Ciekawostką był takżę pokaz znakomitych animacji komputerowych zrealizowanych we francuskich Supinfocom Valenciennes i Arles."

Wypowiedź, Cezary Skrocki, prezes rabczańskiego Stowarzyszenia Lokomotywa:
- Koncert etno-folkowego zespołu Karpatia z Zakopanego oraz pokaz filmów z krakowskiego festiwalu filmowego „Etiuda & Anima” to dopiero początek ciekawych i niebanalnych wydarzeń artystycznych w Rabce, jakie zaplanowaliśmy na ten rok w ramach projektu „Rabka – strefą dobrej kultury” – mówi Cezary Skrocki, prezes rabczańskiego Stowarzyszenia Lokomotywa. – Zaprosiliśmy do Rabki m.in. robiącego furorę w Polsce muzyka Czesława Mozila, znanego z zespołów „Czesław śpiewa” i „Tesco value”, a także Marcina Maseckiego, który w tym roku był nominowany do nagrody Fryderyków w kategorii jazz za album „Przesłanie”. W planach są również warsztaty taneczne, które poprowadzi tancerka Opery Śląskiej oraz warsztaty animacji dla dzieci, na których będą uczyć się tworzyć filmy animowane. Będą też oczywiście pokazy filmów wybitnych reżyserów, natomiast punktem kulminacyjnym programu będzie sierpniowy Festiwal Animacji Teatralnej i Filmowej, na którym w ramach projektu 1 idea = 3 festivals zaprezentujemy m.in. spektakle lalkowe z Polski, Czech i Słowacji.

„Karpatia”
„Karpatia" jest laureatem:
Grand Prix - Nagroda Prezesa Polskiego Radia X Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", Warszawa 2007
"Złote gęśle" -nagrodę specjalną ufundowaną przez Telewizję Polonia otrzymał Bartłomiej Marduła
II nagroda - VI Festiwal Piosenki Górskiej i Folkowej
"VII Wielka Majówka Tatrzańska", Zakopane 2007
II nagroda (I nie przyznano) - Festiwal "Mikołajki folkowe", Lublin 2005
II nagroda - "Mikołajki folkowe", Lublin 2004

 

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I