I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
O mistrzostwo...

(21.08.2006) Małgorzta Mrozińska: "W trzecią sobotę sierpnia w rodzinnym Parku Rozrywki Rabkoland w Rabce – Zdroju odbyły się VII Mistrzostwa Polski w Jeździe na Muszlach Klozetowych.
Do tradycji Rabkolandu należy organizacja zawodów o dość niezwykłym charakterze. Po Mistrzostwach Polski w: dmuchaniu balonu z gumy do żucia - Hubba Bubba i w dojeniu sztucznej krowy nadszedł czas na spektakularną jazdę na muszlach klozetowych.
Pomysł niecodziennego wykorzystania toalet sprowadzono do Rabki w 2000 roku aż z Paryża. Podczas odbywających się tam targów branży wesołych miasteczek i lunaparków Prezes Rabkolandu Eugeniusz Wiecha po raz pierwszy ujrzał jeżdżący klozet. Na właścicielach Parku ów pojazd wywarł wrażenie na tyle duże (trudno się z resztą im dziwić – kibelek na kółkach...), że dosyć szybko postanowiono zakupić kilka egzemplarzy. Tutaj wprawdzie pojawiły się trudności – toalety takie produkowała tylko jedna osoba na świecie i do tego w Nowej Zelandii. Mimo to sfinalizowano transakcję i jeszcze w tym samym roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w Jeździe na Muszlach Klozetowych. Oryginalny pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów (relacja z pierwszych zawodów znalazła się m.in. w Teleexpressie) niesłabnącym po dziś dzień. O tegorocznych zawodach mogliśmy usłyszeć choćby właśnie w Teleexpresie czy Kronice Krakowskiej.
Zasady klozetowych wyścigów są bardzo proste: bierze w nich udział 27 zawodników, którzy trójkami ścigają się na drewnianym, owalnym torze, tzw. klodromie, o szerokości 4m i długości 80m. Dystans pojedynczego biegu to dwa okrążenia toru. Najlepszy z każdej trójki przechodzi do drugiego etapu eliminacji, i tak po dwunastu biegach eliminacyjnych wyłania się troje finalistów. Ci w ostatnim wyścigu walczą o miejsca na podium i oczywiście o nagrody.
Klozety na kółkach napędzane są elektrycznie z baterii wmontowanej pod sedesem, a do kierowania nimi służy wolant. Pojazdy te rozwijają prędkość do 18km/h.
Od 2000 roku wyłoniono już 6 Mistrzów Klozetu:
Krzysztof Pniaczek z Chabówki (2000r.)
Bartosz Jakubiec z Bielska-Białej (2001r.)
Adam Borszcz z Katowic (2002r.)
Rafał Żyła z Dobczyc (2003r.)
Konrad Urbańczyk z Rabki (2004r.)
Przemysław Sawik z Rabki (2005r.),
a w tym roku dołączył do nich Sebastian Kluska ze Świętochłowic.
Głównym sponsorem imprezy niezmiennie od początku jej istnienia jest firma „Koło” Sanitech – producent wyrobów sanitarnych.
Tegoroczne zawody rozpoczęły się zgodnie z planem o 14.15. Podczas zapisów, które trwały od godziny 10.00, zgłosiło się wielu chętnych. Zbyt wielu...bo przecież było tylko 27 miejsc. Organizatorzy wprowadzili dodatkowo limit wiekowy – 18 lat, co nieco uszczupliło grono potencjalnych mistrzów. Jak co roku wśród uczestników znalazły się osoby spoza Rabki, m.in. ze Świętochłowic, Kielc, Limanowej, Siemianowic, Krakowa, Radomia, Jasła, Orlińca i Nowego Sącza. Ostateczna klasyfikacja tegorocznych Mistrzostw przedstawia się następująco:
I miejsce – Sebastian Kluska ze Świętochłowic (woj. śląskie), 32 lata
II miejsce – Krystian Karkula z Rabki-Zdroju, 19 lat
III miejsce – Paulina Zeljaś z Kielc, 25 lat
Każdy uczestnik otrzymał prawo jazdy na klozet (uprawniające do jazdy na klozetach na całym świecie) i “Polską Księgę Rekordów i Osobliwości – Księgę Rabkolandu”. Finaliści oprócz wymienionych nagród otrzymali wg kolejności: 300zł, 200zł i 100zł oraz puchary, dyplomy i upominki od sponsora – firmy “Koło” (koszulki, mini-bidety i czapeczki). Dodatkową atrakcją tegorocznych zawodów była obecność członków Reprezentacji Artystów Polskich (w tym Olafa Lubaszenko, Macieja Kozłowskiego, Tomasz Schiemscheinera i innych), którzy przyjechali do Rabki w ramach imprezy “Gwiazdy na Podhalu”. To właśnie z ich rąk zwycięzcy odebrali nagrody. Artyści, korzystając z okazji, również spróbowali swoich sił w jeździe na toaletach i zdobyli prawa jazdy na klozet.
Imprezę prowadził Kontroler Wszystkich Kontrolerów - Eugeniusz Wiecha (Kontrolerzy to członkowie Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych - wydawcy “Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości”, która odnotowuje wszelkie rekordy dokonane przez Polaków). Kierownikiem zawodów był Piotr Wiecha, a sekretarzem i jednoczenie wykwalifikowaną obsługą medyczną – Zdzisław Szura.
Były to już niestety ostatnie w tym roku osobliwe zawody. Kolejne, czyli IV Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balonu z Gumy do Żucia - Hubba Bubba, za niecały rok, tradycyjnie w pierwszą sobotę czerwca.

Tekst powstał dzięki materiałom nadesłanym przez pana Piotra Wiechę."

Foto-relacja (zdjęcia Jan Ciepliński jjcieplinski@interia.pl):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I