I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Trzecie Gody „Majeranków”

(29.01.2008) Henryk Urbanowski: "Zerwanie linii energetycznej przez silną dujawicę nie przeszkodziło „Majerankom” i licznym gościom w obchodach trzeciej rocznicy Zespołu. Prądu zabrakło w „Siwym Dymie”, jak i wielu domach zachodniej części Rabki, tuż przed ostatnim punktem programu – pokazem najnowszych wzorów stylizowanych kiecek zaprojektowanych i uszytych przez Andrzeja Siekierkę z Poronina a wzbogaconych o awangardową biżuterię Lucyny Buksy ze Skawy.
Przez ponad godzinę oczekiwania na prąd ducha zebranych zagrzewali góralscy muzycy związani z „Majerankami” i „Janotami” grający co bardziej ogniste czardasze, aż ktoś wpadł na pomysł, że pokaz mody może się odbyć przy świecach. Szybko wyznaczono nimi wybieg dla modelek i … poszło.
Najwięcej entuzjazmu wywołały te kiecki, które odeszły od wzoru wizytek i odsłoniły nogi, przynajmniej do połowy łydek. Wykonane zostały z nietradycyjnych dla góralskiego stroju tkanin – półprzeźroczystych siatek, tiulów czy zeszytych kaszmirowych chust z frędzlami. Zachowały w sobie coś rustykalnego (wiejskiego), ale można się w nich pokazać w operze, na balach w pałacach, najdroższych restauracjach, zwłaszcza gdy założą ja na siebie piękne i zgrabne dziewczyny. Szkoda tylko że karnawał w tym roku taki krótki.
- Co młodość to młodość – powtarzała z żalem nad upływającym czasem mama Piotra Majerczyka, która też ubiera się u Siekierki i należy do jego ulubionych klientek.
Na szczęście góralski Versace pokazał także kilka sukienek dla, „młodzieży starszej” i pań którym anoreksja nie grozi. W tej grupie najwięcej oklasków zebrała kiecka (o zgrozo!) tylko do kolan, przypominająca sukieneczkę dziewczynki, którą prezentowała Maria Galica z Zakopanego. A pani Marysia ma w sobie to coś, czego nawet habit mniszki ani włosienica nie zdołają ukryć.
Obchody trzecich godów „Majeranków” rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym w Chabówce. Zespół zaśpiewał tam kilka kolęd. Mszę św. celebrowali ks. proboszcz Tadeusz Gleń z Ponic i ks. proboszcz Paweł Skowron z Chabówki. Modlono się m.in. w intencji „Majeranków” i „Janotów”. We mszy św. jak i w całych uroczystościach wziął udział zastępca burmistrza Rabki - Zdroju Robert Wójciak. Później członkowie zespołów, ich rodziny i przyjaciele przejechali do „Siwego Dymu”, gdzie w pierwszej części wieczoru odbył się uroczysty opłatek. Tymczasem liczne mamy i ciocie na zapleczu restauracji przygotowywały ucztę. Czego tam nie było: i golonka i kiszka, moskole, i kapusta z grochem, śledzie marynowane, prawdziwki w occie, kluski ze skwarkami, pierogi z mięsem, wielki wybór wędlin, sałatek, sosów…. A ciasta jakie ! Palce lizać !
Z nieukrywaną satysfakcją Dorota Majerczyk w swym wystąpieniu podziękowała dzieciom z zespołów za ciężką pracę, która w minionym roku przyniosła mu wiele sukcesów. Działające w ramach Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej zespoły nagrały pierwszą płytę. Występowały na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Serbii, Niemczech, Danii i we Włoszech, a z ważniejszych miast polskich w Zakopanem, Krakowie i Warszawie. Wpisały się w kalendarz liturgiczny kościoła w Chabówce (budowa szopki betlejemskiej. adoracji Grobu Pańskiego) , prezentowały zwyczaje wielkanocne i bożonarodzeniowe, kolędowały, brały udział w gminnych dożynkach i wielu imprezach na terenie Rabki.
- Bez finansowego wsparcia licznych sponsorów, a zwłaszcza zaangażowania rodziców te i inne sukcesy nie byłyby możliwe – powiedział Dorota Majerczyk – prezes SMKL. Wielu z nich otrzymało tego wieczoru z rąk pani Doroty i wiceprezesa Kuby Rusieckiego dyplomy z podziękowaniami".

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I