I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Orkanowskie tradycje

(03.12.2007) Henryk Urbanowski: "Chociaż nie noszę góralskiego stroju, czuję się i jestem góralką – powiedziała pani burmistrz Rabki Ewa Przybyło podczas Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr2 im. Władysława Orkana. I na dowód zaśpiewała piękną góralską pastorałkę silnym wierchowym głosem. Dzieciarnia była zachwycona i długo biła brawa, nie taką władzę zwykła oglądać w telewizorze. Gwiazdą uroczystości był zespół „Majeranki” kierowany przez Dorotę Majerczyk. Ten dziecięcy zespół góralski nagrał niedawno swoją pierwszą płytę z pastorałkami, jedną też zaśpiewał.
Dzień patrona w rabczańskiej szkole był zwieńczeniem zajęć mających przybliżyć uczniom osobę i twórczość pisarską Orkana oraz tradycję góralszczyzny.
Najlepsze wypracowania i prace plastyczne pokazano na specjalnej wystawie.
Dorota Majerczyk natomiast w przerwach występów zespołu opowiadała dzieciom o góralskim stroju, śpiewie i tańcu. A także o tym, jak duże jest Podhale, gdzie się kończy, gdzie zaczyna. W Rabce takich pogadanek nigdy dość bo miasto leży na pograniczu regionów, podlega różnym wpływom. Jest w nim też coś z wioski i równocześnie coś z Krakowa".

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I