I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Rekordowa Niedziela Palmowa

(07.04.2009) Piotr Kuczaj: "Tylu uczestników nie miała jeszcze żadna impreza w naszym mieście. W uroczystościach religijnych i świeckich Niedzieli Palmowej wzięło udział od 4 do 5 tysięcy osób, nie tylko z naszej gminy, ale także z sąsiednich oraz z Krakowa, Śląska i bardziej jeszcze odległych miejsc. Do świadomości turystów poszukujących w południowej Polsce atrakcji przebił się już fakt, że jeśli gdzieś w Niedzielę Palmową jechać to do Rabki – Zdroju.
Tym razem sprzyjała pogoda i wyjątkowa mobilizacja organizacji społecznych oraz grup artystycznych; zwłaszcza Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej, Związku Podhalan, prowadzonych przez nie zespołów – „Majeranki”, „Janoty”, „Robcusie”, „Muzyka Gorczańska” oraz Stowarzyszenie Bractwa Lutni, a także szkół czy wreszcie całych rodzin, które od tygodni przygotowywały palmy na konkurs. A przecież wspomagały je Starostwo Nowotarskie, Urząd Miasta Rabka-Zdrój, parafia Św. Marii Magdaleny, Policja, Straż Miejska, a wysiłki wszystkich koordynowało Muzeum im. Władysława Orkana, któremu udało się pozyskać wielu sponsorów (lista w załączeniu). Ale od początku.
O godz. 11.00 w nowym kościele św. Marii Magdaleny rozpoczęła się msza święta transmitowana na żywo przez TV Religia. Kościół wewnątrz nabity. Około pięciuset wiernych nie zmieściło się w środku świątyni i brało udział w nabożeństwie na dziedzińcu przed głównym wejściem. Tłum gromadził się również na ulicy Orkana w oczekiwaniu na dalsza część uroczystości. Równo w południe przed kościołem uformowała się procesja. Na jej czele ciągnięto w stronę starego kościoła drewnianą figurę Pana Jezusa na osiołku. Za nią niesiono wielką, długą na 22 metry palmę Związku Podhalan. Szła też Muzyka Gorczańska, „Robcusie”, a dalej tłum wiernych, wielu w strojach góralskich i z kolorowymi palmami w rękach.
Na terenie okalającym stary kościół (muzeum) czekały już wszystkie grupy Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej z Dorotą Majerczyk, reżyserem festynu. O południową ścianę i dach kościoła stała oparta większość palm zgłoszonych do konkursu, wśród nich najwyższa (ok. 23 m) palma SMKL.
Uczestnicy procesji dostawili swoje, także tę od Związku Podhalan. Rozpoczął się koncert „Majeranków” i ich sekcji muzycznej liczącej ok. 20 osób. Było to barwne widowisko i pod względem strojów, jak też bogactwa muzyki dorównującej barwom palm czekających na werdykt jury. A przecież nie było to wszystko, co mogli tego dnia ujrzeć miłośnicy regionalnych tradycji. SMKL postarał się także, by zabrzmiały trombity, by turyści mogli obejrzeć odświętnie udekorowane bryczki i fasiągi oraz banderię góralską na pięknych siwkach. No i wysłuchać bajania Doroty Majerczyk w góralskiej gwarze. Można też było kupić wielkanocne baranki z masła i ciasta.
Na zakończenie części artystycznej wystąpiło natomiast Bractwo Lutni z Dworu na Wysokiej z Antonim Pilchem na czele, które wykonało kilka pieśni wielkopostnych z repertuaru staropolskiego i tych obecnie śpiewanych w kościele.
Konkurs zgromadził też wiele osobistości. Przyjechali m.in. starosta nowotarski Krzysztof Faber i jego zastępca Maciej Jachymiak, zastępca burmistrza Rabki-Zdroju Robert Wójciak, wielu radnych powiatowych i gminnych. A działaczy kultury i twórców pojawiło się co nie miara także z ościennych gmin i powiatów.

Jury oceniało palmy według klasyfikacji zaproponowanej w 2002 r. przez wybitnego regionalistę, poetę, a obecnie także starostę tatrzańskiego Andrzeja Gąsienicę – Makowskiego i obradowało w bardzo kompetentnym i doświadczonym składzie:
- Ks. dr Paweł Duźniak – proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju – przewodniczący
- Dr Stanisława Trebunia-Staszel – etnolog, pracownik naukowy IEiA UJ
- Zofia Zając – reprezentantka SMKL
- Wiktor Zachwieja – reprezentant Związku Podhalan
- Stanisław Gracjasz – twórca ludowy z Bukowiny Tatrzańskiej
- Bartłomiej Kudasik – dyrektor GOK w Białym Dunajcu
- Aleksandra Traczyk – pracownik Muzeum im. Wł. Orkana

Do konkursu zgłoszono 105 palm. Przyznano 4 nagrody główne i 11 wyróżnień
Nagrody główne:
- Najbardziej TRADYCYJNA palma wielkanocna (nr 91) wyk. Arkadiusz Bogdał
- GORCZAŃSKA palma wielkanocna (nr 23) – wyk. SMKL
- GORCZAŃSKA palma wielkanocna (nr 63) – Zespół „Robcusie”
- DZIECIĘCA palma wielkanocna (nr 9) – Szkoła Podstawowa dla Dzieci Niewidomych
Wyróżnienia:
- Bazia ŚLEBODNO (nr 21) – Katarzyna i Andrzej Żądło
- Bazia ŚWARNO (nr 40) – Kamila i Bernard wietrzyk
- Bazia SIUMNO (nr 52) – Anna Surówka
- Bazia HYRNO (nr 2) – Wspólnota Muminkowa „Serduszko”
- Bazia SYKOWNO (nr 3) – Środowiskowy Dom Samopomocy „Radość Życia”
- Bazia TURBACOWO (nr 14) – Dom Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju
- Bazia SERDECNO (nr 39) – Gabriela Krzyk
- Bazia WIYRCHOWO (nr 22) – Paweł Blecharczyk
- Bazia LUBOŃSKO (nr 34) Marcin Stachura
- Bazia ORKANOWSKO (nr 16) – Ochronka Św. Józefa
- Wyróżnienie specjalne – bazia nr 18 Jarosław Witkowski
Poza tym 14 palm otrzymało tzw. wyróżnienia plebańskie (książki) ufundowane przez ks. dr Pawła Duźniaka.

Sponsorzy konkursu:
- Burmistrz Miasta Rabka – Zdrój
- Starostwo Powiatowe w Nowym Targu
- Proboszcz Parafii Św. Marii Magdaleny
- Firma KRED-KOP p.p. Jerzego i Zbigniewa Kopytków
- Firma „DUBIEL-VITRUM”
- Restauracja „Pod Chmurką” p.p. Renaty i Wiesława Dudków
- Stacja Paliw Diesel p.p. Heleny i Mieczysława Rączków
- P. Krzysztof Bagadziński właściciel OW „Światowid”
- P. Piotr Miśkowiec Właściciel PRB TECH-BUD
- P. Leszek Wachałowicz

Przypominamy także, iż Niedzielę Palmową w Rabce-Zdroju będzie można obejrzeć w oparciu o wcześniej nakręcone materiały i fragmenty archiwalnych filmów Piotra Kuczaja z lat ubiegłych na kanale ITVN, odbieranym także w Ameryce Północnej, Australii oraz kilku krajach Europy Zachodniej w Wielkanocny Poniedziałek."

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I