I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Pieśń nad pieśniami

(28.04.2009) Piotr Kuczaj: "Kolejny spektakl Krakowskiej Opery Kameralnej olśnił rabczan perfekcją wykonania. Tym razem było to udramatyzowane oratorium „Pieśń nad pieśniami”, którego scenariusz ułożony został przez Jadwigę Leśniak-Jankowską z tekstów biblijnych zawartych w Pieśni Salomona, Księdze Koheleta i Księdze Rodzaju. Współczesną muzykę napisała Ewa Kornecka.
Oratoryjna wersja „Pieśni nad pieśniami” napisana została na cztery głosy; sopran (Oblubienica – Oksana Pryjmak), tenor (Oblubieniec – Tomasz Piluchowski), alt i bas i baryton (prorocy – Jadwiga Leśniak-Jankowska i Zbigniew Grygierski) oraz zespół Kameralistów (nonet).
Autorem spektaklu udało się osiągnąć harmonijną powściągliwość w stosowaniu środków dramatycznego wyrazu, co wynikało z szacunku dla tekstu, uważanego za święty zarówno przez Żydów jak i chrześcijan. Oszczędny ruch sceniczny i gestykulacja podkreślały jedynie wagę wyśpiewanych słów i ich różnoraką interpretację. W tradycji Judeo-chrześcijańskiej „Pieśń nad pieśniami” ma znaczenie nie tylko religijne, ale stanowi alegorię miłości Boga do ludu Izraela bądź Chrystusa do oblubienicy – kościoła.
Filozofowie traktują ją jako traktat metafizyczny, mistycy alegorię erotycznego związku między mężczyzną i kobietą, ezoterycy jako klucz do zrozumienia wszechświata. A przecież traktuje się jeszcze ten utwór jako zbiór pieśni miłosnych sensu stricte. Te różne możliwości interpretacyjne zostały w spektaklu Krakowskiej Opery Kameralnej wydobyła przede wszystkim poprzez nastrój budowany przez aktorów – śpiewaków, muzyków i reżysera (Jadwiga Leśniak – Jankowska), w czym nie małą rolę odgrywały emocje i światło. Godzi się również podkreślić świetnie zaprojektowane kostiumy autorstwa Katarzyny Muchy nawiązujące do wzorów ikonograficznych Orientu.
Nawet wnętrze kościoła św. Teresy, dość surowe, pozbawione nadmiernej ornamentyki znakomicie zagrało w tym spektaklu. Przedstawienie obejrzało i wysłuchało około 200 rabczan i gości naszego miasta, a na widowni (w kościelnych ławach) zasiedli m.in. burmistrz Ewa Przybyło, jej zastępca Robert Wójciak i przewodnicząca Rady Miasta Maria Górnicka – Orzeł."

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):



 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I