I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Tężnia już czeka na gości

(23.06.2009) Piotr Kuczaj: "Powstała w Rabce-Zdroju nowa atrakcja. Jest nią połączony kompleks tężni solankowej i pijalni mineralnych wód leczniczych. Tężnia jest szóstym tego rodzaju obiektem w Polsce, a pijalnia drugą w naszym mieście. Oba obiekty zostały wybudowane w pobliżu źródła solanki jodkowo-bromowej „Helena”, na skraju Parku Zdrojowego, pomiędzy kawiarnią „Parkowa” i Szpitalem Kardiologicznym Uzdrowiska S.A.
Na budowę całego kompleksu, wliczając w to alejki, stylowe oświetlenie, wiedeńskie ławki, założenie nowych trawników i posadzenie krzewów ozdobnych gmina wydała ok. 2,5 mln złotych. Z podatku VAT odzyskiwanego z tytułu dzierżawienia Uzdrowisku Rabka S.A. nowej pijalni ma być w przyszłości sfinansowana przez gminę jeszcze budowa nowego pawilonu nad źródłem „Helena”. Ale z zabiegów inhalacyjnych poprzez spacerowanie wokół tężni już można korzystać. Unoszący się tam w powietrzu aerozol to drobinki solanki jodkowo-bromkowej dobrze oddziałujące na tarczycę i górne drogi oddechowe. Aerozol ten powinien dawać lepsze efekty niż spacery po nadmorskiej plaży,
Uroczyste oddanie do użytku tężni odbyło się 22 czerwca w godz. 11.00-12.00. Wzięło w nim udział wielu gości naszego kurortu i mieszkańców. Początek uroczystości ogłosił grający na trąbicie Marek Traczyk. Burmistrz Ewa Przybyło w krótkich słowach przedstawiła zasady działania tężni, które kiedyś wynaleziono dla zagęszczania solanki, a obecnie służą zabiegom inhalacyjnym. Przypomniała nazwiska konstruktorów budowli; rabczańskiego architekta Jana Biedronia i inż. Bogdana Drozdowskiego z Konstancina (urządzenia techniczne). Podziękowała również wykonawcom, których prace koordynowała firma „Profes” ze Skawy Rafała Koniecznego.
Pani burmistrz dodała również, że wybudowanie tężni i pijalni wód leczniczych stanowi I etap wieloletniego planu rozwoju uzdrowiska. W następnej kolejności przeprowadzona zostanie m.in. rewitalizacja parku zdrojowego, przebudowa i modernizacja amfiteatru oraz stworzenia na Bani parku aktywnego wypoczynku z basenem solankowym.
Uroczystość zgromadziła wielu polityków i działaczy samorządowych, wśród nich znaleźli się posłowie Andrzej Gut-Mostowy, Edward Siarka, była poseł Zofia Krasicka-Domka, starosta nowotarski Krzysztof Faber, radni powiatowi, wójtowie sąsiednich gmin (m.in. Andrzej Dziwisz-Raba Wyżna, Kazimierz Szczepaniak-Lubień, Franciszek Sidełko-Spytkowice, Waldemar Wojtaszek-Czorsztyn), radni gminy Rabka-Zdrój. Licznie przybyli też pracownicy Uzdrowiska z prezesem Andrzejem Kowalczykiem.
Poświęcenia tężni dokonał ks. Marek Woźniak z parafii św. Teresy. Krótkie koncerty dały: Orkiestra Dęta OSP, zespół Majeranki oraz grupa wokalna „Consonans” z gimnazjum nr 1. Natomiast całość imprezy jako konferansjer prowadził aktor Teatru Lalek „Rabcio” Cezary Skrocki. Wokół nowo otwartych tężni i pijalni rozstawiono stoły na których promowały się Uzdrowisko Rabka S.A. Miasto Rabka-Zdrój i rabczańscy artyści. Podczas bankietu (dla wszystkich zebranych), który zakończył uroczystość, potrawy regionalne serwowała rodzina Wiktora Zachwiei, a domowe wypieki Pensjonat PREZYDENT.
Z okazji otwarcia tężni i pijalni wód mineralnych wybite zostały – pamiątkowy medal w brązie (projekt Jerzego Koleckiego) i skórzane plakietki, które cieszyły się dużym powodzeniem."

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I