I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Trutnie zabawią nas w Wielkanoc

(22.03.2009) Henryk Urbanowski: "W nowej świetlicy Związku Podhalan w Ratułowie (gmina Czarny Dunajec) nagrany został półgodzinny program telewizyjny „Wielkanoc z Trutniami”, który będzie emitowany z Warszawy przez TVP Info w lany poniedziałek. Jeszcze nie wiadomo, o której godzinie; trzeba to będzie sprawdzić w aktualnym programie TV.
Niezwykle popularny na Podhalu Góralski Kabaret „Truteń” pokaże w nim kilka swoich najlepszych numerów i weźmie udział w scenkach rodzajowych związanych z obchodami świąt Wielkiejnocy. Swoje wejście będzie również miała cesarzowa poezji góralskiej Wanda Czubernatowa, autorka wszystkich tekstów wykonywanych przez kabaret. Razem z nią wystąpi też Józef Różański, czołowy pszczelarz Podhala, człowiek, który przypadkowo nadał kabaretowi nazwę.
Nagranie programu mającego charakter benefisu połączone zostało z obchodami 15-lecia kabaretu. Wanda Czubernatowa, Stanisław Sularz, Mateusz Papierz, Grzegorz Bochnak, Paweł Czech i Krzysztof Gocał zaprosili do Ratułowa członków swoich rodzin i przyjaciół i oni także wystąpią w programie. Muzykę wzmocnili tym razem Stanisław Bukowski z Czarnego Dunajca oraz Robert i Krzysztof Czechowie, bracia Pawła. Wszystkim pięknie zaśpiewały dziewczyny z zespołu „Tatry” z Ratułowa, a w kilku scenkach wystąpił siłacz Robert Cyrwus (brat synowej Wandy Czubernatowej, Halinki).
Cesarzowa Wanda napracowała się przy tym programie najbardziej. To ona wraz ze swoim fraucymerem (siostra Ala, kuzynka Lucynka i synowa Halinka) przygotowała wielkie wielkanocne żarcie na stoły, które stanowiło główny akcent scenografii. Czego tam nie było! Sodra, jajka pod różnymi postaciami (w tym słynne jaja Murzyna), baby wielkanocne, pieczone prosię, pasztety mięsiwa, szynki i inne wędlinki. Drugim elementem scenografii były wielkoformatowe zdjęcia autorstwa Piotra Kuczaja z cyklu „Wielkie żarcie”, które zawisły na ścianach. A na nich znów Czubernatka i Trutnie.
Nagranie trzydziestominutowego programu trwało siedem godzin, a pracowała przy tym pod wodzą Reginy Cyganik (reżyser i redaktor) trzynastoosobowa ekipa z TVP Kraków. Pod koniec nagrania pojawili się goście specjalni. Nie wszyscy zaproszeni wykazali dość hartu woli i ducha, aby przez kurniawy i ślizgawice przedzierać się tego dnia do Ratułowa. Dopisała natomiast ekipa z Raby Wyżnej w najsilniejszym składzie – wójt Andrzej Dziwisz, przewodniczący Marian Wojdyło, szef komisji Kultury Adam Sawina (wszyscy z małżonkami) i wicewójcina Małgorzata Gromala. Skawę, w której kabaret jest oficjalnie zarejestrowany, reprezentował ks. Piotr Kadela, władze powiatu natomiast radny Robert Wodziak, a z Zakopanego dojechał przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Maciej Wojak.
Już po programie, kiedy bohaterowie i ich goście zasiedli do „Wielkanocnego” stołu by spałaszować scenografię (ks. Kadela dał dyspensę), pojawił się jeszcze z upominkami od całego rodu Krzysztof Trebunia-Tutka, znakomity muzyk i architekt. Nie mogło się więc obejść bez wspólnego muzykowania. Tego już ekipa telewizyjna nie nagrała, bo przez kurniawy i ślizgawice odjechała do Krakowa, ale kto wie, czy takie chwile choć nie zarejestrowane, nie pozostają najdłużej w pamięci".

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I