I Strona g³ówna I Wiadomo¶ci I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Ko¶ció³ I

I Radio Alex I G³os Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Og³oszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Wystawa o J. Fudali na Wysokiej

(16.03.2008) Henryk Urbanowski: "Po³owa fotografii z tych, które prezentowane by³y w zakopiañskiej restauracji „U Wnuka” plus kilka nowych utworzy³a wystawê „A teraz graj± Mu Anieli” o zwi±zkach Jana Fudali z muzyk±. W pi±tek 14 marca zosta³a otwarta w renesansowym dworze na Wysokiej pomiêdzy Spytkowicami i Jordanowem.
Gospodarz dworu, znany lutnista, wykonawca i propagator muzyki staropolskiej Antoni Pilch zaprosi³ na wernisa¿ Annê i Witolda Brodów (Kapela Brodów) z Wêgajt na Warmii, Muzykê Gorczañsk± z Rabki i muzyków z Krakowa z grupy „Musica Cordis” z repertuarem pie¶ni wielkopostnych.
Przyby³a tak¿e rodzina ¶.p. Jana Fudali – wdowa, Lubomira Noeva – Fudala z Rabki, siostra Anna Filas z Ponic, ziêæ Jerzy Têcza z Zakopanego i szwagierka Zdravka z Bu³garii. Licznie stawili siê mieszkañcy Rabki i okolicznych miejscowo¶ci, w¶ród nich obaj wiceprezesi Gorczañskiego Oddzia³u Zwi±zku Podhalan – Witold Zachwieja i Kazimierz Zapa³a z ma³¿onkami, cesarzowa poezji góralskiej Wanda Czubernatowa, artystyczne ma³¿eñstwo Renata i Ryszard Klamerusowie ze Spytkowic, organista Wojciech Gracz ze Skawy i wielu innych przyjació³ Ja¶ka z Gorców.
Sensacyjn± wiadomo¶æ przywioz³a na wernisa¿ jedna z autorek prezentowanych zdjêæ – fotograf Barbara D±browska. W Dobrzykowicach k. Wroc³awia odnalaz³a cz³onków rodziny, która przygarnê³a wypêdzonych w 1947 r. przez komunistów z Jasionowa rodziców Ja¶ka z Gorców oraz dom, w którym siê urodzi³ i spêdzi³ pierwsze lata dzieciñstwa. Jej reporta¿ mo¿na ogl±daæ na stronie internetowej www.watra.pl
Jan Fudala nie gra³ na ¿adnym instrumencie, chyba zabrak³o mu do nauki gry na gê¶lach cierpliwo¶ci. Muzyka w jego ¿yciu i twórczo¶ci odgrywa³a jednak wielk± rolê. Pocz±tkowo spe³nia³ siê przede wszystkim w tañcu jako solista zespo³u „Skalni”. Ponoæ ani przed nim ani po nim nikt tak wysoko nie skaka³ w „zbójnickim”. Prowadzi³ kilka dzieciêcych i m³odzie¿owych zespo³ów góralskich – „Kropianki” z Raby Wy¿nej, „Zagórzan” z Kasiny, „Harendê” i „Zornicê” z Zakopanego. Swe obrazy na szkle malowa³ zawsze przy muzyce p³yn±cej z magnetofonu – góralskiej, ³emkowskiej, ba³kañskiej, ¿ydowskiej ale tak¿e s³uchaj±c Chopina i Kilara ! Kiedy spotka³em go po raz pierwszy przegadali¶my ca³± noc w rytm piosenek Leonarda Cohena. Kiedy go¶ci³ w moim domu po raz ostatni poprosi³, abym pu¶ci³ p³ytê z bia³ogwardyjskimi romansami ¯anny Biczewskiej. Odmówi³em mu, bo uzna³em, ¿e s± zbyt depresyjne. S³uchali¶my piosenek Aleksandra Wertyñskiego.
Wielk± zas³ug± Jana Fudali dla muzyki – kiedy ju¿ zosta³ dyrektorem Muzeum im. W³adys³awa Orkana w Rabce – by³o w³±czenie w cykl ¶wi±t kultury góralskiej ¶wiêta „Trzy ¶wiaty”. Wtedy to w starym ko¶ció³ku koncertowali wykonawcy muzyki góralskiej, dworskiej i ko¶cielnej. Przyja¼ni³ siê z wieloma muzykami – W³adys³awem Trebuni± – Tutk± i jego synami, Janem Karpielem – Bu³eck±, Ann± Chowaniec – Rybk±. Tej najwybitniejszej obecnie ¶piewaczce góralskiej u¿yczy³ swojego obrazka na ok³adkê p³yty z kolêdami, które wykona³a m. in. razem z Sebastianem Karpielem – Bu³eck±. To on po³±czy³ ze sob± braci Piotra i Paw³a Kowalcze z Chabówki z Eugeniuszem Tokarczykiem i jego córk± Ann± z Rabki i tak powsta³a Muzyka Gorczañska.
O tych i wielu innych zwi±zkach i przyja¼niach muzycznych Jana Fudali opowiadaj± zdjêcia Zenona ¯yburtowicza, Jerzego Dudy, Barbary D±browskiej, Jana Ciepliñskiego, Piotra Kuczaja i Stanis³awa Ga³a, które znalaz³y siê na wystawie w wysokim dworze. Bêdzie mo¿na j± ogl±daæ do 28 marca po uprzednim skontaktowaniu siê z panem Antonim Pilchem (tel. 018-26-72-826)."

Foto-relacja (zdjêcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):

 

I Strona g³ówna I Wiadomo¶ci I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Ko¶ció³ I

I Radio Alex I G³os Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Og³oszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I