I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
ŚWIĘTO ZAGÓRZAN w Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce – Zdroju

(03.07.2007) Dominika Wachałowicz-Kiersztyn: "W pierwszą, lipcową niedzielę, przy starym kościółku – muzeum w Rabce – Zdroju odbyły się dwie imprezy: Święto Zagórzan i Kiermasz Sztuki Zagórzańskiej. Rabczańskie muzeum gościło wspaniałych artystów i ludzi kultury z Koniny, Niedźwiedzia i Kasiny Wielkiej.
Święto Zagórzan rozpoczęło się o godz. 12.00 występem znakomitego gawędziarza - Stanisława Kurka z Koniny.
Skupiona wokół sędziwego mówcy publiczność z zapartym tchem wsłuchiwała się w niezwykłe opowieści „O prowdziwym carowniku i bogatym bacy – Tomaszu Chlipale zwanym Bulandą.” Gawędy opowiadane blisko dwie godziny starodawną gwarą zagórzańską zostały nagrodzone gorącymi oklaskami.
Po występie gazdy Stanisława Kurka odbyła się promocja książek Stanisława Stopy – nauczyciela z Niedźwiedzia. Miłośnicy góralszczyzny mieli niepowtarzalną okazję nabycia od autora dwóch promowanych podczas święta pozycji: Śpiewnika zagórzańskiego” i „Kurkowych opowieści”.
O godz. 14.00 zagrali i zaśpiewali „Zagórzanie” – kapela i zespół z Kasiny Wielkiej.
Perfekcyjnie i z wielkim wdziękiem wykonane pieśni i tańce przy akompaniamencie dętych i smyczkowych instrumentów (skrzypiec, basów i trąbki) zostały nagrodzone gromkimi brawami. Wprawne ucho melomana w łagodnych tonach wygrywanych melodii mogło wyróżnić wpływy muzyczne sąsiadujących z Zagórzanami grup etnicznych: Kliszczaków, Podhalan i Lachów.
Święto Zagórzan prowadził Pan Jan Fudala – Dyrektor Muzeum im. Wł. Orkana.
Tej pięknej imprezie towarzyszył Kiermasz Sztuki Zagórzańskiej. Twórcy prezentowali obrazy na szkle, rzeźby, zabawki, metaloplastykę i inne tradycyjne wyroby i dzieła sztuki.
Wielkim powodzeniem miłośników kuchni góralskiej cieszyły się serwowane przy kościółku smażone oscypki i baran po zbójnicku.
Patronat nad Świętem sprawowali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posłanka na Sejm – Pani Anna Paluch i Starosta Nowotarski – Pan Krzysztof Faber".

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I