I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Rabczańskie Rydzobranie

(27.09.2009) Czesław Bajer: "Rekord z 2007 należący do Pani Magdaleny Sokołowskiej-Gawrońskiej aktorki z Krakowa został pobity o 11 milimetrów przez dr chirurga Wiesława Plewę z Nowego Targu. Jak co roku od 7 lat spotkali się miłośnicy zbierania rekordowego rydza w rabczańskich lasach. Przez pierwsze 4 lata spotkania organizowane były przez Burmistrza miasta Rabki-Zdrój Antoniego Rapacza wraz z Nadleśnictwem Lasów Państwowych w Nowym Targu, jednak inicjatorem, sercem towarzyskim oraz kucharzem-smakoszem rydzów do dnia dzisiejszego jest dr Marian Leszczyński naczelny kontroler rekordów grzybiarskich Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych w Rabce-Zdroju.
Od samego początku współorganizatorem oraz gościnnością służą Renata i Wiesław Dudek w swoim pięknym zakątku przy zakopiance na Górze Zbójeckiej w ogrodzie leśnym obok baru Sponti.
Natomiast od 3 lat organizacją zajmują się Wanda i Eugeniusz Wiecha z Katowic wraz z członkami Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych w Rabce-Zdroju.
Obecne VII rabczańskie rydzobranie w sobotę 26 września 2009r. zgromadziło przy pięknej pogodzie 85 grzybiarzy nie tylko z Rabki-Zdroju, ale także przyjechali z Opola, Krakowa, Zakopanego, Wrocławia, Nowego Targu i Skomielnej Białej.
Grzybiarze przed wyjściem w teren zostali nakarmieni wspaniałym smalcem i chlebem z nowotarskiej firmy STESKAL oraz smacznym bigosem z kaszanką przygotowaną przez bar Sponti przy znakomitym grzańcu. Zbiory przewyższyły oczekiwania.
Jury w składzie: dr Marian Leszczyński, Krzysztof Służałek, Andrzej Głodkiewicz przyznało:
I miejsce dr Wiesław Plewa z Nowego Targu (kapelusz rydza o średnicy 23,6 cm) - statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa
II miejsce Leszek Gurba z Krakowa( kapelusz rydza o średnicy 22,6 cm)- statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa
III miejsce Natalia Sochacka z Rabki-Zdrój (kapelusz rydza o średnicy 21,8 cm)– statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa
IV miejsce Mieczysław Jamróz z Rabki-Zdrój (kapelusz rydza o średnicy 21 cm)
V miejsce: Adriana Pieprz, Piotr Ciepły, Bartek Truczka
do 5 -tego miejsca każdy coś otrzymał.
Zwycięzcą nagrody wręczali Eugeniusz Wiecha Prezes TKRN, Marian Leszczyński Naczelny Kontroler Rekordów Grzybiarskich TKRN oraz Andrzej Głodkiewicz Zastępca Nadleśniczego Lasów Państwowych w Nowym Targu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali imienny okolicznościowy dyplom uczestnictwa w VII rabczańskim rydzobraniu oraz IX księgę Polskie Rekordy i Osobliwości.
Statuetki ufundował sympatyk Rabki przedstawiciel TEAM LAND ROWER z Wrocławia Sławomir Pieprz.
Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Maciej Jachymiak w swoim wystąpieniu pogratulował zbiorów i pobicia rekordu oraz podziękował za uczestnictwo w szukaniu rekordowego rydza.
Po wręczeniach wykonano wspólne zdjęcie i przystąpiono do spożywania smacznego obiadu, a następnie odbyła się wspólna biesiada grzybowa czyli wielkie smażenie rabczańskich rydzów. W tym roku po raz pierwszy oprócz rydzów smażone były pstrągi.
Rekord należący do dr Wiesław Plewa z Nowego Targu rydza o rozmiarach kapelusza 23,6 cm czeka na pobicia. Do zobaczenia za rok!"

Foto-relacja (zdjęcia archiwum Rabkolandu):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I