I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Kenarowcy w nowej galerii

(21.05.2009) Henryk Urbanowski: "Trzech absolwentów Liceum Sztuk Pięknych im. Antoniego Kenara w Zakopanem wystawiło swe prace na ekspozycji rozpoczynającej działalność nowej małopolskiej galerii sztuki „Bałysówka”. Znajduje się ona w uratowanej i pięknie odnowionej dużej drewnianej chacie z płazów wykonanej w centrum gminy Tomice tuż za Wadowicami (w stronę Oświęcimia).
Nazwę „Bałysówka” nadano temu domowi, aby upamiętnić postać Wincentego Bałysa, malarza związanego z Ziemią Wadowicką, rozstrzelanego przez hitlerowców w 1939 roku. Natomiast właścicielami galerii są: Mirosława Sabatowicz, absolwentka krakowskiej ASP, malarka, rzeźbiarka, grafik komputerowy i projektantka oraz Jacek Pacek, absolwent UMK w Toruniu, animator kultury.
Wspomniani Kenarowcy znaleźli się w gronie 22 artystów z całej Polski, których prace wystawiono w „Bałysówce” na dobry początek. Ich poziom artyzmu został doceniony stosunkowo dużą powierzchnią miejsca, jakie oddano im do dyspozycji. Rabczanin Piotr Bies, obecnie także nauczyciel rzeźby u Kenara, wystawił wykonane z piaskowca głowy i część cyklu kapliczek. Jerzy Treit mieszkający obecnie w Mszanie Dolnej i Francji pokazał swe obrazy malowane na aluminiowych blachach, a tomiczanin Andrzej Wrona postać kuglarza z brązu, choć jego ulubionym materiałem jest drewno, z którego wyczarowuje pełne piękna postaci prostych ludzi poszukiwane przez galerię w Niemczech i we Francji.
Na wystawie w „Bałysówce” debiutowała także Dobrawa Biesówna, córka Piotra, studentka I roku Wydziału Malarstwa we wrocławskiej ASP, która pokazała cztery pełne ekspresji monotypie przedstawiające dworcowe hale stacji Wrocław Główny.
Można się spodziewać, że wkrótce w tej galerii zagoszczą także prace innych artystów związanych w jakiś sposób ze szkołą Kenara i szerzej organizować tam również aukcje dzieł sztuki. Wokół „Bałysówki” powstaje ogród rzeźby, a w jednej z izb już działa – na razie skromna – czytelnia wydawnictw poświęconych sztuce. Warto ją uzupełnić o różnego rodzaju katalogi i foldery wystaw organizowanych w Zakopanem, Nowym Targu, Szczawnicy czy Rabce – Zdroju wysyłając je pod adres „Bałysówka”, Tomice 179 k. Wadowic (e-mail : balysowka@balysowka.pl, www.balysowka.pl."

Foto-relacja (zdjęcia Andrzej Wrona i Jerzy Treit):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I