I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Marta Walczak Stasiowska w Bułgarii...

(19.03.2008) W malowniczo położonej w górach miejscowości Bansko w Bułgarii odbył się wernisaż zakopiańskiej artystki Marty Walczak-Stasiowskiej. Organizatorem wystawy malarstwa na szkle był Instytut Polski w Sofii i jego dyrektor Anna Tręda. W wernisażu oprócz artystki uczestniczyli m.in. ambasador RP w Republice Bułgarii Andrzej Papież, burmistrz miasta Bansko oraz Radca Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sofii i dyrektor Instytutu Polskiego Anna Tręda. Z jej inicjatywy ukazały się także pocztówki z barwnymi obrazami zakopiańskiej malarki.
50 obrazów Marty Walczak Stasiowskiej zostanie pokazanych w kilku miastach Bułgarii. We wrześniu wystawa dotrze do Sofii, gdzie będzie eksponowana w salach Instytutu Polskiego.
Marta Walczak Stasiowska wraz z pracownikami Instytutu zwiedziła jeden z najcenniejszych zabytków kultury bułgarskiej leżący w górach Riła, założony w X wieku Monaster Rylski. Najstarszym zachowanym elementem kompleksu klasztornego jest Chreliowa Wieża wybudowana wraz z cerkwią przez miejscowego feudała w 1335 roku. Monaster wielokrotnie na przestrzeni wieków niszczony i grabiony, w wieku XIX, w okresie odrodzenia bułgarskiego zostaje rozbudowany, ozdobiony wspaniałymi freskami oraz ikonostasem podziwianym przez tysiące turystów do dziś.

Foto-relacja (zdjęcia Anna Tręda):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I