I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Przygotowujemy się do XXVIII Góralskiej Pielgrzymki
na Jasną Górę

(29.06.2009) "Podajemy informację dla pielgrzymów wybierających się w tym roku na XXVIII Góralską Pieszą Pielgrzymkę z Giewontu i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej do Częstochowy na Jasną Górę do Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski, w terminie od 21 do 31.07.2009 roku.
We wtorek 21 lipca 2009 r., tak jak w latach ubiegłych, o godz. 12-tej przy Krzyżu na Giewoncie planujemy odmówienie modlitwy Anioł Pański przez uczestników Pielgrzymki, którzy wejdą tam indywidualnie.
Nie planujemy zorganizowanego wejścia grupowego, ponieważ w ten sposób pielgrzymi będą mogli wchodzić na Giewont różnymi szlakami turystycznymi, dostosowując swój czas wejścia na szczyt do swoich możliwości kondycyjnych i chęci spędzenia określonego czasu tego dnia w górach.
Zachęcamy pielgrzymów aby wyszli na szlaki odpowiednio wcześnie, by mogli podchodzić na Giewont spokojnie, odpoczywając i nie nadwerężając nóg, ponieważ następnego dnia czeka wszystkich wędrówka z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach do Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce.
Tradycyjnie co roku najwięcej pielgrzymów wchodzi na Giewont niebieskim szlakiem z Kuźnic. Proponujemy ten najłatwiejszy szlak wejściowy. Rozpoczęcie wędrówki o godzinie 8-ej.
W czasie wędrówki można zatrzymać się na modlitwę w Kaplicy Świętego Krzyża w Pustelni św. Brata Alberta na Kalatówkach i odpocząć w schronisku turystycznym PTTK na Hali Kondratowej.
Turystyczny czas wejścia szlakiem niebieskim z Kuźnic na Giewont wynosi około 3 godz. 15 minut, ale w lecie koło południa, tworzą się pod szczytem, przed łańcuchami kolejki turystów i dobrze jest wyjść trochę wcześniej, aby być na szczycie o zaplanowanej godzinie.
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański, o godzinie 12.30, prosimy pielgrzymów o zebranie się na polanie na Wyżniej Kondrackiej Przełęczy.
Zejście z Giewontu przewidziane jest w sposób indywidualny, wybranymi przez pielgrzymów szlakami turystycznymi.
Uwaga: W czasie niesprzyjającej, deszczowej pogody, odradzamy wychodzenie na Giewont, a w czasie burzy, czy w sytuacji atmosferycznej zapowiadającej możliwość nadejścia burzy, w żadnym wypadku nie wolno na szczyt Giewontu wchodzić ze względu na niebezpieczeństwo porażenia piorunem!
Prosimy aby wychodzący na Giewont mieli odpowiednie dobre buty i ubranie turystyczne. Prosimy także koniecznie, nawet przy ładnej, słonecznej pogodzie, aby zabrać kurtki i peleryny przeciwdeszczowe.
Następnego dnia w środę 22 lipca po Mszy Św. o godz. 12-tej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, pielgrzymi przejdą Drogą Papieską przez Kościelisko, Gubałówkę, Ząb do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Bachledówce. Stąd następnego dnia pielgrzymi wyruszą na 9-cio dniowy tradycyjny szlak Pielgrzymek Góralskich do Częstochowy.
Dodatkowe informacje można otrzymać:
- o wyjściu na Giewont u przewodnika tatrzańskiego Macieja Bętkowskiego, tel. 604-91-41-34
- o całej Pielgrzymce u księdza Marcina Grzyba, tel. 608-078-791 lub 513-538-059, e-mail: jrcinek@wp.pl
W imieniu Organizatorów Pielgrzymki powyższą informację przygotował Maciej Bętkowski.
Zdjęcia z I Góralskiej Pieszej Pielgrzymki z Giewontu na Hel (wyjście na Giewont) wykonane przez Pawła Murzyna."

Foto-relacja (zdjęcia Paweł Murzyn):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I