I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
IV Rajd szlakami żołnierzy wyklętych
mjr. Józefa Kurasia "Ognia"

(07.10.2009) Kania: "W dniach 02-04 października odbywał się na Podhalu IV Rajd szlakami żołnierzy wyklętych mjr. Józefa Kurasia "Ognia". Organizatorem rajdu był Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, Rocha i Zgrupowania "Błyskawica" w Waksmundzie oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Błyskawica". Honorowy patronat objął Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
„Dzisok? Gro im ino muzyka downych casów…..” Słowa wiersza recytowanego przez pana Stanisława Apostoła obok krzyża postawionego w miejscu, gdzie rozstrzelano żołnierzy z 2 kompani zgrupowania „Błyskawica” były bardzo wymowne i przenikały każdego z tam obecnych. Miejscem tym były ruiny willi Śmiechówki w Kościelisku, tam zakończyliśmy nasz rajd szlakami żołnierzy wyklętych mjr Józefa Kurasia „Ognia”.
Trzydniowe zmagania uczestników rajdu z Waksmundu, Nowego Targu, Ludźmierza, Zakopanego oraz naszych przyjaciół i miłośników gór z drugiego końca Polski miejsca walk mjr „Łupaszki” – Trójmiasta, i zwycięzców (już drugi raz z rzędu) naszych dobrych znajomych z Olkusza zakończyły się w mszą świętą w parafialnym kościółku w Kościelisku.
Ostatni dzień naszego rajdu uświetnił swoją obecnością dyrektor departamentu Biura Bezpieczeństwa Narodowego pan Jarosław Rybak, który odczytał list od pana ministra Szczygły, nie zawiodły również poczty sztandarowe z różnych organizacji. Uczestnicy pokonywali trasę, na której wczuli się w rolę łączników oddziału, spełniali różne zadania na odpowiednio rozstawionych posterunkach wzdłuż trasy rajdu, które przygotowała GRH „Błyskawica”. Przeniesienie meldunku, ucieczka przed patrolem KBW, dostarczenie do sztabu meldunku o działalności szpicli. Uczestnicy spisali się dzielnie i wszyscy byli zadowoleni. Wszyscy uczestnicy i przybyli goście drugiego dnia mogli wysłuchać wspomnień jedynego żyjącego partyzanta 2 kompani pana Władysława Rogala „Buka”, który opowiadał o życiu partyzanckim i kolegach z oddziału. Ostatniego dnia została przygotowana rekonstrukcja rozbicia grupy ”Marnego” we wspomnianej willi Śmiechówka. I najbardziej przyjemna część rajdu rozdanie nagród: 3 miejsce Szkoła Podstawowa Waksmund, 2 miejsce patrol z Gdańska, 1 miejsce Olkusz.
Impreza udana zarówno pod względami technicznymi, jaki i pod względami pogodowymi - ktoś czuwał nad nami, zapraszamy już na kolejną 5 edycję naszego rajdu już za rok."

Foto-relacja (zdjęcia Rafał Jabłoński-Zelek): 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I