I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
UŚMIECH TYROLU

(15.08.2009) Prezentujemy interesującą relację z Festiwalu Muzycznego AUßFERNER BUNDESMUSIKFEST w Tyrolu autorstwa zaprzyjaźnionego z naszym serwisem fotografa Jerzego Z. Kosiuczenko. Od wielu lat z zamiłowaniem fotografuje on mieszkańców Ziem Górskich oraz muzyków folkowych i etnicznych. W jego zbiorach znajdują się fotografie z podróży po Podhalu, Tyrolu, Sycylii i Portugalii, a także fotografie muzyków wykonane w czasie konkursów Festiwali Nowa Tradycja w Warszawie i Festiwali Ziem Górskich w Zakopanem.

Jerzy Z. Kosiuczenko: "W dniach od 17. do 19. lipca 2009 roku odbył się w Tyrolu, w miejscowości Häselgehr leżącej w Dolinie Lechtalskiej Lechtal, Ogólnokrajowy Festiwal Muzyczny 60. AUßFERNER BUNDESMUSIKFEST.
W festiwalu brało udział 40 zespołów i 1500. muzyków pochodzących głównie z miejscowości leżących w wysokich górach Tyrolu. Samo dotarcie do przeuroczej Doliny Lechtal wymagało jazdy wysokogórskimi drogami pełnymi niebezpiecznych zakrętów i przepaści. Dolina Lechtalska położona jest pomiędzy masywami Lechtaler Alpen i Allgauer Alpen w regionie nazywanym Außerfern.
Stroje regionalne, mimo, że prawie znikły z codziennego życia, są nadal dowodem przywiązania do tradycji. O bogactwie folkloru świadczą aksamitne gorsety kobiet widoczne na wielu zdjęciach, jedwabne haftowane chusty i kolorowe fartuchy. Natomiast mężczyźni noszą skórzane spodenki lub półdługie spodnie ściśnięte na kolanach, białe skarpety, szeroki pas i skórzane paski dekorowane motywami kozic lub szarotek, długie kolorowe kurtki - zielone, żółte, czerwone i czarne.
Dzień pierwszy rozpoczęto koncertem tegorocznych gospodarzy, czyli kapeli z Häselgehr. Poza występem kapeli odbyły się koncerty zespołów typowo rozrywkowych grających muzykę soulową, bluesową , rock‘n’roll oraz funk.
Dzień drugi poświęcony był przemarszom kapel z obszaru górnego Lechtalu, koncertom i zabawom przy muzyce tanecznej. Dzień trzeci rozpoczął się uroczystą Mszą Św. polową z udziałem wszystkich kapel, zespołów i zaproszonych gości.
Zasadniczą częścią wystąpień konkursowych był przemarsz zespołów ulicą Häselgehr połączony z wykonaniem odpowiednich utworów i zaprezentowaniem pewnej sprawności – wręcz musztry. W kategorii grup folklorystycznych w ,,defiladzie” brały udział pojazdy – wozy z traktorami, wozy z grupami rodzajowymi i miejscowa ludność.
Po ogłoszeniu wyników konkursu rozpoczęły się koncerty nagrodzonych kapel. Niestety kapela z Biberwier nie brała w tym udziału, ponieważ zajęła dość odległe miejsce ku wielkiemu żalowi niniejszego sprawozdawcy.
Jako gość szczególny festiwalu wystąpił znany w Europie zespół Vlado Kumpan und seinen Musikanten.

Informacja od sprawozdawcy:
Zostałem zaproszony na wyjazd do Häselgehr przez Centrum Informacji w Biberwier oraz kapelę z Biberwier. Celem było fotografowanie zespołów i muzyków. Było to już 6. spotkanie z kapelą z Biberwier. Rezultatem są dotychczasowe dokonania zespołu przedstawione na wystawach fotograficznych w Tyrolu i Zakopanem."

Foto-relacja (zdjęcia Jerzy Z. Kosiuczenko):
 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I