I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Podhalańskie Scrabble...

(20.02.2005) Piotr Kyc relacjonuje: "Po raz piąty rozegrano Mistrzostwa Podhala w Scrabble. Zawodnicy z całej Polski zjechali do Ośrodku Wypoczynkowego WDW na Groniku. Rywalizacja pomiędzy 32 uczestnikami trwała od godziny 11.00 do 17.00. Puchar ufundowany przez Starostę Tatrzańskiego otrzymał Stanisław Rydzik z Warszawy. (15 pozycja na Ogólnopolskiej Liście Rankingowej na 324 miejsca)
Miejsca kolejne: II Marek Syczuk - Warszawa, III - Łukasz Bryła - Mielec, IV - Artur Irzyk - Strzyżów, V- Katarzyna Klimała - Kraków, VI - Tomasz Ciejka - Kraków, VII - Jarosław Puchalski - Łodź, VIII - Aleksandra Merklejn Kaczanowska - Szczecin, IX - Waldemar Czerwoniec - Warszawa, X - Agnieszka Krupka - Krosno.

SCRABBLE to gra słowna dla 2, 3 lub 4 graczy. Polega na układaniu na planszy powiązanych ze sobą słów przy użyciu płytek z literami o różnej wartości - przypomina to budowanie krzyżówki. Celem gry jest uzyskanie jak najwyższego wyniku. Każdy gracz stara się uzyskać jak najwięcej punktów układając słowa w taki sposób, by wykorzystać wartość liter i premiowane pola na planszy. Zależnie od umiejętności graczy, suma uzyskanych w grze punktów może osiągnąć od 400 do 800, albo nawet więcej. Podczas układania słów nie wolno korzystać ze słownika. Może on być wykorzystywany wyłącznie po wyłożeniu słowa i zakwestionowaniu go.
Każde słowo może być użyte podczas gry wielokrotnie. Oczywiście reguły gry to szereg zasad szczegółowych, które najlepiej poznać w grze.
Szkoda, że pod Tatrami scrabble nie cieszą się większym zainteresowaniem. Jest to gra dla ludzi o ponadprzeciętnym zasobie słów, świetnej pamięci i wyjątkowej inteligencji.
Na V Mistrzostwach Podhala nasz region reprezentował tylko jeden zawodnik %u2013 Krzysztof Kokot z Nowego Targu. Być może wyposażenie w Scrabble świetlic szkolnych i podstawowe przeszkolenie wychowawców spowodowałoby większe zainteresowanie tą całoroczną, tanią, rozwijająca intelektualnie i uwrażliwiającą na piękno ojczystego języka dyscypliną".

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I