I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Marcin Nędza – Chotarski z parkowym Pucharem

(21.04.2007) Tomasz Krzyżanowski: "W ostatnią sobotę w otoczeniu Kasprowego Wierchu odbyła się ostatnia edycja pucharowej rywalizacji pracowników parków narodowych w narciarstwie wysokogórskim. Poprzednia, która miała miejsce na Babiej Górze, zakończyła się zwycięstwem Marcina Nędzy - Chotarskiego, pracownika TPN, który nieznacznie pokonał ubiegłorocznego zwycięzcę klasyfikacji generalnej – Marcina Trybałę (Babiogórski PN). Zwykle tatrzańskie zawody zamykają cykl pucharowych zmagań, nie inaczej było w tym roku. Organizatorzy wytyczyli trasę w rejonie popularnych pól narciarskich kotła Gąsienicowego i Goryczkowego. Start odbył się przed schroniskiem „Murowaniec”, następnie zawodnicy, omijając dolną stację wyciągu Gąsienicowego, szlakiem turystycznym wychodzili na przełęcz Liliowe i dalej na szczyt Beskidu (2008 m n.p.m.). Tam, po ściągnięciu fok zjeżdżali przez Suchą Przełęcz do Kotła Goryczkowego w rejon Buli skąd wspinali się do samego dzwonu na Kasprowym Wierchu. Po przepince fok skrajem Kotła Gąsienicowego zjeżdżali do szlaku biegnącego już bezpośrednio do schroniska na Hali Gąsienicowej gdzie usytuowana była meta. Całkowita długość trasy liczyła ok. 8500 m przy sumie podejść ok. 1000 m. Organizatorom zależało na tym aby trasa nie była zbyt uciążliwa, bowiem zróżnicowany poziom sportowy zawodników, wśród których byli z jednej strony członkowie kadry narodowej i zdobywcy Pucharów Polski zaś z drugiej – typowi leśnicy, których kontakt z narciarstwem wysokogórskim jest jedynie sporadyczny.
Warunki do odbycia zawodów, jak na tę porę roku były znakomite, choć słońce i upał zmieniały z kwadransa na kwadrans zmrożoną z nocy pokrywę śniegową w luźną bryję. Zaraz po starcie, z 53 startujących zawodniczek i zawodników utworzyła się kilkuosobowa czołówka: Marcin Nędza – Chotarski, Krzysztof Drzygała (PN Gór Stołowych), Zbigniew Mierczak (TPN) i Słowak Peter Diča (SL TaNaP). Jeden z faworytów, Marcin Trybała, na skutek kolizji zaraz po starcie stracił foki, i dużo sił kosztowało go aby dogonić uciekającą czołówkę. Bardzo dobrze od startu zaczął iść Stanisław Wierzbanowski (TPN), który dość długo utrzymywał z pierwszą piątką bliski kontakt. Dość duża dysproporcja sił i umiejętności sprawiła, że gdy liderzy kończyli pierwsze podejście na Beskid, większość zawodników dopiero je rozpoczynała. Fantastycznie jednak prezentował się Nędza – Chotarski; podejście o długości ok. 4 km i przewyższeniu 508 m zaliczył w 24 minuty, niewiele gorszy był uparcie nie odstępujący go Krzysztof Drzygała. Wśród kobiet dramat przeżywała ogólna faworytka Anna Figurówna, której dolegliwości żołądkowe sprawiły, że zamiast z rywalkami walczyła z samą sobą o to aby w ogóle ukończyć konkurencję.
Po 1 godzinie, 3 minutach i 19 sekundach na metę przy schronisku Murowaniec wpadł niezagrożony Marcin Nędza – Chotarski ( TPN), a z nim, ponad minutę poźniej Krzysztof Drzygała ( sympatyk PN Gór Stołowych). Znakomitym biegiem ukończył zmagania pucharowe Zbigniew Mierczak(TPN), który po raz pierwszy pokonał Marcina Trybałę, z czasem lepszym o 5 sekund. Tych czterech zawodników zdecydowanie odbiegało poziomem od reszty, bo czasy od miejsca piątego do piętnastego i dalsze były już bardziej wydłużone.
Biorący udział w zawodach dyrektorzy : PNGS – Krzysztof Baldy, Pienińskiego PN – Michał Sokołowski oraz Tatrzańskiego PN – Paweł Skawiński rywalizację na trasie zakończyli wspólnym wjazdem na metę, trzymając się pod ręce, co zostało przyjęte z dużym entuzjazmem przez wiwatujących zawodników.
Utrzymująca się upalna, jak na kwiecień, pogoda w Tatrach, powodowała szybki ubytek pokrywy śnieżnej, o ok. 8 cm dziennie, co mogło niepokoić organizatorów, bowiem nie mogły zostać przekroczone zasady dotyczące obszarów o ochronie rezerwatowej, a cała trasa po takich terenach przebiegała. Na szczęście, dostateczne w paru miejscach a ogólnie znakomite warunki śniegowe pozwoliły na rozegranie biegu bez najmniejszych szkód w substancji Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Skuteczna i dobra praca Komitetu Organizacyjnego tatrzańskich zawodów, zaowocowały pozyskaniem wielu sponsorów i darczyńców, którzy przekazali najlepszym swoje nagrody. Zwycięzca i drugi w klasyfikacji generalnej wygrali światowej klasy sprzęt skialpinistyczny m.in. dwie pary nart marki TRAB Piuma Duo Race ufundowane przez firmę UNIMA 2000 z Krakowa a także przez Tomasza Tywonka z Warszawy. Bardzo wartościowe nagrody ufundował też Marian Strama z Zakopanego oraz Piotr Tyszkiewicz z Warszawy, prywatnie wicemistrz Europy w rajdach typu rallye. Nie było nikogo, kto nie wyjechałby z Hali Gąsienicowej bez bardziej lub mniej cennego upominku, ale najważniejsze były chwile, w których ci, którzy na co dzień chronią najcenniejsze fragmenty ojczystej przyrody, mogli poczuć się wspólnotą na trasie i już poza nią, podczas uroczystego zakończenia zawodów".

Wyniki:
Tatry – najlepszy czas:
Marcin Nędza-Chotarski 01:03:19 (TPN)
Krzysztof Drzymała 01:04:51 (sympatyk PNGS)
Zbigniew Mierczak 01:08:10 (TPN)
Kobiety:
Katarzyna Głodkiewicz 01:40:49 (N-ctwo N.Targ)
Paulina Figura 01:42:54 (TPN)
Danuta Wojciechowska 01:43:54 (TPN)
Klasyfikacja generalna Pucharu:
Mężczyźni M1: 1. Marcin Nędza-Chotarski (TPN) - 100 pkt
2. Marcin Trybała (BgPN) - 85 pkt
3. Zbigniew Mierczak (TPN ) - 85 pkt

Mężczyźni M2: 1. Stanisław Wierzbanowski (TPN) - 95 pkt
2 .Tadeusz Figura ( TPN) – 90 pkt
3.Marek Mysza (GPN) – 76 pkt

Mężczyźni M3: 1. Rajmund Starzyk (TPN) - 90 pkt
2.Andrzej Głodkiewicz (N-ctwo N. Targ) - 83 pkt
3. Antoni Niedośpiał (GPN) - 74 pkt
Kobiety: 1. Danuta Wojciechowska (TPN) - 100 pkt
2. Małgorzata Kot (TPN) - 90 pkt
3. Barbara Batko (OPN) - 80 pkt

Foto-relacja (zdjęcia Tomasz Krzyżanowski):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I