I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Odnawialne źródła energii w parkach narodowych

(21.04.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "W poniedziałek rozpoczęła się konferencja "Odnawialne źródła energii w parkach narodowych" zorganizowana przez Tatrzański Park Narodowy, Konsulat Generalny USA w Krakowie oraz Rocky Mountain National Park. Z uwagi na aktualność tematu i potrzebę dyskusji w tej dziedzinie na otwarcie konferencji przybyła wiceambasador USA w Polsce Pamela Quanrud, a także Susan Parker-Burns - konsul ds. prasy i kultury z Konsulatu USA w Krakowie. Obecny był także dyrektor Rocky Mountain National Park Vaughn Baker oraz przedstawiciele słowackiego TANAP-u.
Konferencja jest jednym z elementów współpracy między polskim i słowackim parkiem narodowym w Tatrach oraz Parkiem Narodowym Gór Skalistych. Na podstawie porozumienia we wrześniu 2007 r. TPN gościł przedstawicieli zaprzyjaźnionych parków,
z kolei rok później  delegacja pracowników TPN miała okazję odwiedzić wybrane parki Stanów Zjednoczonych. Pokłosiem wymiany są m.in. zaadaptowane na grunt polski udane inicjatywy, np. akcja Wolontariat dla Tatr.
Kwietniowa konferencja ma umożliwić dalszą praktyczną wymianę doświadczeń pomiędzy polską, słowacką i amerykańską służbą parków narodowych.
Otwarcie konferencji odbyło się w Teatrze Witkacego przy udziale zaproszonych gości oraz przedstawicieli lokalnych władz.
Cieszę się, że specjalne relacje między Tatrzańskim Parkiem Narodowym a Parkiem Narodowym Gór Skalistych rozwijają się. Tego typu kontakty sa bardzo ważne w stosunkach miedzy Polska a USA, tym bardziej, że świętujemy w tym roku 90-lecie oficjalnych kontaktów dyplomatycznych między naszymi krajami. Jest to świetny przykład na wyjątkowe relacje miedzy nami - mówiła
wiceambasador Pamela Quanrud.
Po oficjalnym powitaniu uczestników konferencji oraz gości dyrektor TPN Paweł Skawiński przedstawił
prezentację z wizyty studyjnej delegacji TPN w USA w 2008 r., podczas którego pracownicy parku mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Parku Narodowego Gór Skalistych oraz kilku innych parków w zachodniej części USA.  Dyrektor przedstawił ciekawe pomysły, które udało się podpatrzeć w trakcie wizyty, takie jak działalność Visitor Center, w którym można zasięgnąć wszelkich informacji potrzebnych w trakcie zwiedzania parku, działalności Rangersów, czy też rozwiązania w zakresie komunikacji, toalet i oznakowania szlaków.
Kolejnym punktem pierwszego dnia konferencji p
okaz filmu „America's Lost Landscape” i spotkanie z reżyserem Davidem O’Shieldem. Film poświęcony jest historii amerykańskiej prerii wysokich traw porastającej niegdyś obszar 240 milionów akrów, która w wyniku działalności osadników w okresie pomiędzy 1830 a 1900 r. przeobraziła się w obszar rolniczy.
Kolejne dni konferencji będą poświęcone różnorodnym zagadnieniom i doświadczeniom związanym
z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w parkach narodowych."


Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I