I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
ETHNOPOLIS, czyli I Festiwal Otwartych Źródeł

(03.12.2007) Jerzy Kosiuczenko: "W ostatnią niedzielę listopada 2007 roku odbył się I Festiwal Otwartych Źródeł ETHNOPOLIS. Tego dnia w Białołęckim Ośrodku Kultury w Warszawie wieczór należał do gwiazd muzyki folkowej i etnicznej. Wystąpiły : Kapela Góralska Trebunie-Tutki z Podhala wraz z Zespołem Włodzimierza Kiniorskiego, Psio Crew z Bielska Białej, Kapela Ze Wsi Warszawa oraz Jacek Kleyff z Orkiestrą Na Zdrowie. Organizatorami festiwalu byli: BOK – Białołęcki Ośrodek Kultury oraz Oficyna Open Sources. Spotkanie prowadzili znakomicie – Małgorzata Jędruch – Włodarczyk oraz Maciej Szajkowski.
Koncert rozpoczęła Kapela Ze Wsi Warszawa. Na jej repertuar składały się awangardowe interpretacje ludowych melodii tanecznych, tańców, ballad i wiejskich pieśni wykonywanych z wykorzystaniem archaicznych instrumentów i tzw. białego głosu. Pomimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, wykonania dawnych utworów brzmiały bardzo nowocześnie. Muzyka zespołu jest pełna rockowej energii i czadu. W skład zespołu wchodzili : Maja Kleszcz, Magdalena Sobczak, Sylwia Świątkowska, Wojtek Krzak, Maciej Szajkowski oraz Piotr Gliński.
Kolejny występujący zespół to elektro góralska kapela ziomalska Psio Crew która tworzy muzykę zawierającą elementy różnych gatunkowo stylistyk; nutę, w której drum’n’bass, ragga, hip-hop, new jazz, splatają się z tradycyjnym brzmieniem beskidzkiej kapeli góralskiej. Skład zespołu : Katarzyna Dyga, Anna Kukioła, Karolina Żur, Mateusz Górny, Krzysztof Pyter, Ryszard Cieślar, Maciej Szymonowicz, Mikołaj Stachura i Piotr Jakimów.
Po przerwie wystąpiła Kapela Góralska Trebunie-Tutki, grająca od lat Nową Muzykę Góralską, czyli mocne połączenie tradycyjnej muzyki góralskiej i nurtów współczesnych jak np.reggae, jazz lub techno. Z powodzeniem rozwijają oni i wzbogacają rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje czerpiąc inspiracje z tradycyjnej kultury góralskiej tworząc własne „Janosikowe” ballady oraz dzikie, a zarazem liryczne śpiewy juhaskie. W czasie koncertu Zespół wykonał utwory z najnowszej płyty „Góralsko Siła”. Skład Zespołu : Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Jan Trebunia-Tutka, Agnieszka Gasienica – Giewont, Andrzej Wyrostek i gościnnie Robert Czech. Występ Trebuniów-Tutków został wzbogacony udziałem Zespołu Włodzimierza „Kiniora” Kiniorskiego.Muzyka Zespołu Włodzimierza Kiniorskiego-Kiniora jest połączeniem jazzowej improwizacji oraz elektronicznych brzmień inspirowanych muzyką współczesną.Skład Zespołu : Włodzimierz „Kinior” Kiniorski, Paweł Mazurczak, Grzegorz Poliszak i Krzysztof Horn. Na koncercie pojawiły się elementy muzyki etnicznej wykonywanej we współudziale z Zespołem Trebuniów-Tutków, z którym zrealizowano i wydano płytę Góral-ska Apo-Calypso z tekstem Krzysztofa Trebunia-Tutka. Występ Zespołu Trebunie-Tutki z Kiniorem zakończył się bisami i burzą braw.
Niedzielny Koncert zakończył około północy występ Jacka Kleyffa i Orkiestry Na Zdrowie. Gatunek uprawianej przez Zespół muzyki nie jest łatwy do określenia. Zdaniem Jacka Kleyffa „ jest to z bardzo duchowym przekazem słownym kujawiak aborygeński z Jamajki, trochę ruski a trochę węgierski spod Ostrołęki”.

Foto-relacja (zdjęcia Jerzy Kosiuczenko):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I