I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Wieczór autorski Stanisławy Galicy-Górkiewicz

(07.04.2009) Agnieszka Górkiewicz: "W piątek 3 kwietnia 2009 roku w Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta w Warszawie odbył się wieczór autorski Stanisławy Galicy-Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej. Spotkanie odbyło się pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Bukowiny Tatrzańskiej. Organizatorem spotkania był warszawski Klub Księgarza wraz z Wydawnictwem PROMO z Krakowa oraz Galerią „Skorusa” Agnieszki Górkiewicz.
Wieczór autorski sprowadził znaczną liczbę gości – sympatyków Bukowiny Tatrzańskiej i twórczości Autorki. Spore pomieszczenia Klubu Księgarza dosłownie pękały w szwach. Było wielu znakomitych gości – przedstawicieli władz, instytucji kultury, dziennikarzy i literatów. Wśród nich znakomita pisarka Hanna Krall, autorka wielu książek m.in. „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Zebranych gości przywitał Jan Rodzeń – Gospodarz Klubu Księgarza.
Działalność Towarzystwa Przyjaciół Bukowiny Tatrzańskiej z lat 1926 – 1939 przybliżył, oraz w bukowiańskie klimaty wprowadził zebranych prof. Stanisław Betley z Warszawy. Hanna Krall przeczytała fragmenty swojego wywiadu („Polityka” Nr 23 z 7.06.1980) ze Stanisławą Galicą-Górkiewicz, zatytułowanego „Wszystko prawdziwsze”, przybliżając w ten sposób postać Autorki.
W czasie wieczoru Stanisława Galica-Górkiewicz prezentowała swoje książki „BUKOWINA TATRZAŃSKA, GÓRALSKIE ŻYCIE” oraz „BUKOWINA TATRZAŃSKA, POWRÓT DO ŹRÓDEŁ”. Fragmenty książek czytali: Autorka z synem Andrzejem Górkiewiczem.
Oprawę muzyczną wieczoru zapewniła góralska kapela z Bukowiny Tatrzańskiej w składzie: Paweł Wcisło, Tomasz Łapka i Zbigniew Hornik.
Dziś Bukowina jest bogatą, zagospodarowaną, powszechnie znaną i atrakcyjną miejscowością turystyczno-wypoczynkową. Jest znana nie tylko z pięknego położenia, ale także z żywego kultywowania rodzimej tradycji zawartej w gwarze, śpiewie i muzyce, stroju, obrzędach i obyczajach. Ale zanim stała się taka jak dziś, była jedną z najbiedniejszych na Podhalu wsi, zacofaną cywilizacyjnie, wysoko położoną i prawie niedostępną.
O tamtej Bukowinie – sprzed pięćdziesięciu, stu i więcej lat – opowiadam w swoich książkach. O tamtej Bukowinie i o tamtym dawnym życiu, o ludziach obdarzonych wyjątkowymi walorami serca i umysłu, dzięki którym Bukowina rozwijała się gospodarczo i kulturalnie, dzięki którym przetrwały tradycyjne wartości, które współcześnie pielęgnujemy i z których jesteśmy dumni – powiedziała Autorka książek.
Spotkanie przebiegało w niezwykle miłej i serdecznej atmosferze. Padło wiele słów uznania i propozycji kolejnych spotkań autorskich w warszawskich bibliotekach i domach kultury.
Spotkanie zakończyło się bardzo słodkim akcentem w postaci wspaniałych wyrobów cukierniczych przepijanych tradycyjną góralską herbatką."

Foto-relacja (zdjęcia Agnieszka Górkiewicz):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I