I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
JOLANTA PĘKSA. MALARSTWO NA SZKLE.

(11.11.2007) Jerzy Kosiuczenko: "W dniu 7 listopada 2007 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbył się uroczysty wernisaż wystawy: JOLANTA PĘKSA. MALARSTWO NA SZKLE. Wernisaż uświetniła Kapela Góralska z Kościeliska. Wystawa będzie czynna do 17 lutego 2008 roku.
Na wystawie zaprezentowano prace jednej z najwybitniejszych współczesnych artystek malujących na szkle. Jolanta Pęksa jest przedstawicielką drugiego już pokolenia malarzy tworzących po reaktywowaniu w latach powojennych na Podhalu tej gałęzi sztuki ludowej.
Jolanta Pęksa jest synową znakomitej malarki na szkle, u której uczyła się tej niełatwej sztuki. Jak wynika z folderu towarzyszącego wystawie, artystka w sposób świadomy czerpie z bogactwa tradycji sztuki ludowej i folkloru, wzbogacając ją o własne interpretacje i wątki ikonograficzne oraz o nowe rozwiązania formalne. Jej obrazy zachwycają nas niekonwencjonalnymi układami kompozycyjnymi, ciekawymi, często dowcipnymi ujęciami tematu, pięknymi motywami dekoracyjnymi, wysmakowaną kolorystyką i urokiem naiwnej poetyki.
Do najczęściej podejmowanych przez nią tematów należą: Madonny, święci, anioły, Boże Narodzenie, pasje, postaci i wydarzenia ze Starego i Nowego Testamentu. Z tematyki świeckiej do ulubionych przez artystkę należą: sceny zbójnickie i myśliwskie oraz zwyczaje i obrzędy regionu podhalańskiego. ”Poszukiwanie i doskonalenie przez artystkę osobistego wkładu twórczego odbywało się w kilku równoległych kierunkach: wzbogacania wątków tematycznych, stosowania nowych rozwiązań kompozycyjnych, wypracowania nowych motywów dekoracyjnych oraz pełniejszego wykorzystania możliwości jakie daje technika malowania na odwrocie szkła w zakresie stosowania różnych farb w tym: laserunkowych, metalicznych a także złota w płatkach” (Jadwiga Migdał, komisarz wystawy).
Jolanta Pęksa ma w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień zdobytych w konkursach na sztukę ludową, trzydzieści sześć wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów etnograficznych i w kolekcjach prywatnych. W 1985 roku artystka otrzymała Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego, a w 2006 roku z okazji 30-lecia pracy twórczej uhonorowana została nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także nagrodą burmistrza Zakopanego.
Wystawa ma charakter retrospektywny, prezentuje blisko 200 obrazów z kolekcji artystki oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i jest podsumowaniem jej 30 lat twórczej działalności".

Scenariusz wystawy: Jolanta Pęksa, Jadwiga Migdał
Komisarz wystawy: Jadwiga Migdał
Oprawa plastyczna: Przemysław Klonowski

Foto-relacja (zdjęcia Jerzy Kosiuczenko):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I