I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
„Kontrasty” Adama Brzozy w Krynicy...

(14.07.2004) Wojciech Szatkowski relacjonuje: "W Krynicy-Zdroju otwarto I Ogólnopolski Festiwal fotografii przyrodniczej i krajobrazowej. Swoje prace wystawiło w krynickich pensjonatach i hotelach ponad 70 różnych fotografów. Wstęp na wystawy jest bezpłatny. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Artystów „Młode Sztuki”. Wśród zaproszonych do udziału w festiwalu jest jeden zakopiańczyk – Adam Brzoza.
Wydawać by się mogło, że w temacie jakim są zdjęcia Tatr powiedziano już niemalże wszystko. Już od ponad 140 lat piękno tych gór, latem i zimą, utrwalane jest na kliszach przez różnych artystów. A jednak... Prezentowane w Krynicy fotografie Adama Brzozy pozwalają trochę jakby na nowo odkryć te góry w sensie fotograficznym i cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Nic więc dziwnego, że zakopiański fotograf został przez organizatorów zaproszony do wzięcia udziału w festiwalu. Adam Brzoza jest zakopiańczykiem i fotografuje od dawna, ale tak „na serio” górską fotografią pasjonuje się od dwóch lat. Tematem jego zdjęć głównie jest krajobraz tatrzański, ale także podhalański oraz kultura ludowa Podhala. Na wystawie w Krynicy pokazał 48 różnych prac, a wystawa prezentowana w Sanatorium „Continental” w Krynicy przy ulicy Nitribitta 4, nosi tytuł „Kontrasty”. Pokazane na niej zdjęcia to gra światła, kontrastów (stąd tytuł wystawy), tematy znane, ale jakby odkrywane na nowo przez autora, który przeszedł latem i zimą całe Tatry w poszukiwaniu tematów do swoich zdjęć. Zdjęcia wykonywał w każdych warunkach pogodowych, w miejscach, które nie są często pokazywane na fotografiach. Jest więc pokryta szronem gałązka kosówki z grani Ornaku, grupka narciarzy na Kasprowym Wierchu na tle krwawo zachodzącego słońca, morze mgieł, z którego wynurzają się zaśnieżone szczyty Tatr Zachodnich, Czerwonych Wierchów i Giewontu na pierwszym planie. Osobnym tematem są wschody i zachody słońca w Tatrach, które autor oglądał i zapisał migawką swojego aparatu między innymi na Granatach, Kasprowym Wierchu i Hali Stoły. Na jednym z zachodów widać odbijające się w tafli Czarnego Stawu Gąsienicowego góry. Wreszcie bardzo ciekawe parujące podczas wiosennego poranku dachy szałasów na Polanie Chochołowskiej. Fotografia ta charakteryzuje się dużą wrażliwością, a przede wszystkim umiejętnością znalezienia ujęć niestandardowych, technicznie z pewnością dość trudnych, ale przede wszystkim niebanalnych. Z pewnością te fotografie mają własny styl i warto je oglądnąć. Trzeba dodać, że oprócz samych zdjęć autor wykonał własnoręcznie ramy do prezentowanych fotografii.
Adam Brzoza wykonuje także czarno-białe zdjęcia obrazujące życie pasterskie np. fotografie baców „pucących” oscypki na Rusinowej Polanie, zdjęcia z redyku w Dolinie Kościeliskiej, na Kalatówkach i w Kuźnicach. W tym roku planuje sfotografowanie wszystkich czynnych szałasów pasterskich w Tatrach Polskich. Fotografuje aparatami: cyfrowymi Canon A70 PS, Sony DC 717, Minoltą „Dimage” i lustrzanką Canon EOS 300. Najciekawsze swoje zdjęcia publikuje w internecie na stronie www.moje.tatrynet.pl, gdzie można już oglądać ponad 2000 zdjęć jego autorstwa wraz z opisami najciekawszych wycieczek. – Strona istnieje już od dwóch lat, staram się ją aktualizować raz w miesiącu, a odwiedza ją ok. 50 osób dziennie – tłumaczy Adam Brzoza. Dziękuję sponsorom, którzy pomogli mi zrealizować wystawę w Krynicy tj. Starostwu Tatrzańskiemu i przyjacielowi Dariuszowi Rejowskiemu, który jest właścicielem restauracji „Villa Toscana” w rynku w Nowym Targu. Adam Brzoza planuje w tym roku jeszcze jedną wystawę, ale tym razem w Zakopanem, a prace pokazywane na foto festiwalu w Krynicy można także oglądać w Internecie pod adresem www.foto-festiwal.org".

Foto-relacja: Autor wystawy zakopiańczyk Adam Brzoza i jego prace, które można oglądać w Hotelu „Continental” w Krynicy (zdjęcia Wojciech Szatkowski):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I