I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
100-lcecie OSP Witów

(25.06.2007) Maria Jamrych (GOKR): "Zbiórką Pocztów Sztandarowych przy remizie rozpoczęto obchody 100-lecia OSP w Witowie. Przedstawiciele i delegaci oddziałów Straży Pożarnych z Małopolski oraz przybyła na tę okazję kompania honorowa Straży Pożarnej z Krakowa, a także przedstawiciele Oddziałów Związku Podhalan i Zespołu Szkół w Witowie przemaszerowali do kościoła parafialnego p. w. Matki Bożej Szkaplerznej. W pięknej scenerii witowskiego kościoła, z udziałem parafian i przybyłych gości odprawiona została Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. Władysław Kulig - kapelan Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. W trakcie Mszy św. poświęcono nowy sztandar jednostki OSP w Witowie.
Z kościoła wszyscy zgromadzeni udali się do remizy, gdzie rozpoczęto drugą część obchodów. Dokonano przeglądu pododdziałów i powitano przybyłych gości, co w imieniu gospodarzy imprezy uczynił prezes OSP Jan Piczura.
Wśród przybyłych znaleźli się m.in. posłowie na sejm RP: Anna Paluch, Edward Siarka, Andrzej Gut-Mostowy, a także Paweł Soloch - v-ce Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, dh.Kazimierz Dzielski - v-ce Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP, płk. Andrzej Derewońko - Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej i wielu innych znamienitych gości.
Później nastąpił moment podniesienia flagi państwowej na maszt, która przez resztę dnia dumnie powiewała na wietrze. Prezes Jan Piczura nawiązując do przeszłości przedstawił historię powstania i działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Witowie. W dalszej części obchodów odbyło się wręczenie sztandaru jednostce OSP w Witowie i włączenie jej do KSRG. Akt ufundowania sztandaru odczytał Przewodniczący Komisji lasowej Wsi Witów Józef Płaza - sztandar ufundowali Uprawnieni do Wspólnoty Leśnej 8 Wsi w Witowie - uprawnieni z Witowa.
Ważnym elementem było wręczenie wyróżnień, odznaczeń i medali dla członków OSP, którzy odznaczyli się ofiarną i wierną służbą pożarniczą.
Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza za zasługi dla pożarnictwa odznaczony został dh. Zych Władysław.
Uchwałą Prezydium zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP złotym, srebrnym i brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa oznaczeni zostali:
MEDAL ZŁOTY
1. Jasionek Jan
2. Kalisz Władysław
3. Maryniarczyk Jan
4. Rafacz Jan
5. Siuty Jan
6. Siuty Stanisław
7. Zadora Piotr
8. Zięba Józef
MEDAL SREBRNY
1. Bzdyk Kazimierz
2. Frączek Kazimierz
3. Kalisz Mieczysław
4. Michniak Franciszek
5. Piczura Jan
6. Rafacz Wojciech
7. Siuty Czesław
8. Siuty Stanisław
9. Szczechowicz Władysław
10. Szwab Andrzej
11. Toczek Józef
12. Toczek Krzysztof
13. Toczek Stanisław
14. Wesołowski Janusz
15. Wetula Józef
MEDAL BRĄZOWY
1. Bator Stanisław
2. Długopolski Krzysztof
3. Frączek Kazimierz
4. Haberny Bolesław
5. Krzysiak Krzysztof
6. Lenart Jan
7. Siuty Jacek
8. Siuty Wojciech
9. Słodyczka Jan
10. Styrczula Zdzisław
11. Szwab Krzysztof
12. Szymusiak Józef
13. Toczek Józef
14. Toczek Wojciech
15. Zawadzki Marcin
16. Zborowski Mieczysław
17. Zubek Jan
Uchwałą Prezydium Zarządu Powiatowego Związku OSP RP zostali odznaczeni odznaką „Strażak Wzorowy”.
1. Pawlikowski Władysław
2. Słodyczka Wojciech
3. Topór Wojciech
4. Topór Stanisław
Wyróżnienia i podziękowania złożono też organizacjom i osobom, które swoją działalnością zasłużyły się dla OSP w Witowie.
Defiladą pododdziałów zakończono część oficjalną uroczystości a prezes Jan Piczura zaprosił wszystkich na obiad, który serwowała restauracja „U Śliwy” z Chochołowa.
Imprezę niewątpliwie uświetniła oprawa muzyczna, a mianowicie kapela góralska i orkiestra dęta z Witowa.
Z kolei nad bezpieczeństwem na drodze, w trakcie trwania imprezy czuwała policja, dzięki czemu zarówno przemarsz z kościoła, jak i defilada oraz odbywające się przed placem remizy uroczystości przybrały niewątpliwie wzniosły charakter.
Nie zabrakło też części artystycznej, którą zapewnił występ zespołu „Witowianie”.
Również dla uczczenia tak ważnego dla Witowa jubileuszu, OSP przygotowało pamiątkowe medale, każdy mógł też wpisać się do księgi pamiątkowej.
O godz. 17:00 rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem „Górzanie”, a szaleństwa na parkiecie najlepiej wyrażały entuzjazm mieszkańców Witowa, którzy tego dnia świętowali 100-lecie istnienia swojej jednostki OSP.
Cóż nie pozostaje nic innego jak życzyć strażakom z jednostki OSP w Witowie sukcesów i kolejnych tak hucznych jubileuszy, ale przede wszystkim wytrwałości i odwagi w służbie pożarniczej, bo jak głosił napis umieszczony nad wejściem do remizy swą gotowością służą oni „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

Foto-relacja (zdjęcia Adam Zawadzki):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I