I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Uroczystość Św. Jana Chrzciciela w Dolinie Chochołowskiej

(30.06.2008) Ks. Krzysztof Pilarz: "W tym roku, w Dzień Pański 22 czerwca przypadła zewnętrzna uroczystość św. Jana Chrzciciela w Dolinie Chochołowskiej. Już od czterech lat o godz. 8.00 od Krzyża Papieskiego na Polanie Siwej wyrusza Pielgrzymka Szlakiem Papieskim poprzedzająca odpust w Dolinie Chochołowskiej. Został pobity rekord ponad stu pielgrzymów: rodzin, dzieci, młodzieży i starszych. Byli też Słowacy. Przeważali jak zwykle Witowianie. Towarzyszyły nam siostry Córki Bożej Miłości z Witowa ze swoją scholą.
Pielgrzymkę jak co roku prowadził poczet sztandarowy Związku Podhalan z Witowa, który ze Wspólnotą Uprawnionych Ośmiu Wsi z Witowa oraz Zespołem Szkolnym „Mali Witowianie” objął, jak w poprzednie lata patronat nad Pielgrzymką z Parafią w Witowie.
Pielgrzymce przewodniczył, ks. Krzysztof Pilarz. Różaniec, Droga Krzyżowa i Koronka do Miłosierdzia Bożego przeplatane pieśniami kościelnymi i młodzieżowymi śpiewanymi przez „Małych Witowianów” i scholę to nasze modlitwy o rychłą beatyfikacje i kanonizacje Sługi Bożego Jana Pawła II. Było też prywatne rozmyślanie w ciszy przed samym wejściem do Doliny Jarząbczej ok. 1,5 km. Po modlitwie i „Barce” z błogosławieństwem i krótkim odpoczynkiem, z orzeźwiającym polewaniem wodą z potoku, źródła o którym wspomina Ojciec święty w „Tryptyku Rzymskim”, powracamy na uroczystą sumę odpustową o godz. 13.00. Wierni z okolicznych podhalańskich wsi przybyli powozami konnymi lub traktorami na fasiągach. Byli turyści z całej Polski.
Mszę św. koncelebrowaną odprawiali: vice inspektor ks. Dariusz Bartoch sdb z Krakowa ze Słowem Bożym, ks. Krzysztof Pilarz sdb , ks. Piotr Bałtarowicz z Brzegu – diecezja Wrocławska z parafianami z: Brzegu, Skarbimierza, Prusic i Wrocławia oraz ks. Sibi z Indii – Hindus ze Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia, który pracuje w Krakowie.
Liturgię Słowa Bożego prowadzili Związek Podhalan z Witowa oraz Zespół „Mali Witowianie” ze Szkoły im. Ks. Leona Musielaka w Witowie, jak również oprawę śpiewu pieśni góralskich z Kapelą Góralską z Witowa oraz scholą parafialną i od sióstr.
Obecne były poczty sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej z Witowa oraz Zespołu Szkół Gimnazjum i Szkoła Podstawowa im. ks. Leona Musielaka w Witowie. Na zakończenie głos zabrał sekretarz Wspólnoty p. Jan Piczura mówiąc o wolności tego miejsca i jego prywatności, o opiece nad nim od ponad 190 lat oraz radny Gminy Kościelisko p. Piotr Kopeć z zaproszeniem na posiady i następny odpust za rok.
Po Mszy św. odbyły się posiady góralskie z watrami przy wlocie do Doliny Jarząbczej z tańcami, śpiewami górali i zespołu „Mali Witowianie” oraz Kapeli Góralskiej i Parafialnej Orkiestry Dętej z Witowa z licznym udziałem turystów.
Uroczystość była znakiem jedności lokalnego Podhalańskiego Kościoła oraz licznych grup z różnych stron Polski i świata: Słowacji, Kanady, USA."

Foto-relacja (zdjęcia Klaudia Zawadzka):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I