I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Świętojańska noc artystów

(25.06.2008) Henryk Urbanowski: "Wielu mieszkańców Rabki, Chabówki i Ponic spotkało się w noc świętojańską (23 czerwca) na Wysokiej koło Jordanowa. Z inicjatywy właściciela znajdującego się tam renesansowego dworu pana Antoniego Pilcha odbył się artystyczny wieczór poświęcony Janowi Fudali.
Z Zakopanego przyjechała córka zmarłego artysty Katarzyna z mężem Jerzym Tęczą i ich córeczką Jagódką, z Ponic siostra Anna Filas, a z Paryża pani Maria Milaszewicz, przyjaciółka rodziny, która pomagała Janowi Fudali, gdy pracował i wystawiał swe obrazy we Francji.
Zebrani pożegnali wiszącą we dworze od końca marca wystawę fotograficzną „A teraz grają Mu Anieli”… o związkach Jaśka z Gorców z muzyką. Pożegnanie to miało znakomitą oprawę w postaci rapsodycznego spektaklu „Listy z nieba”, którego tekst powstał z fragmentów poezji i prozy Jana Fudali, Rafała Linkowskiego i Stanisława Nędzy-Kubińca. Aktorom Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego z Nowego Sącza towarzyszyła Muzyka Gorczańska.
Ona też w towarzystwie trzech dziewcząt z „Robcusiów” rozpoczęła drugą część wieczoru-koncert „Trzy światy” nawiązującego do wymyślonego przez Jana Fudalę Święta Muzyki o tej samej nazwie, która do ubiegłego roku odbywało się w starym kościółku św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju. W koncercie tym wystąpiły również gwiazdy muzyki folkowej – Kapela Brodów z Węgajt na Warmii, tym razem w repertuarze staropolskich pieśni religijnych. Zaśpiewał także wtórując sobie na lutni gospodarz dworu Antoni Pilch, wykonując m. in. starogermańską pieśń adresowaną do św. Mikołaja, a pochodzącą z IX w.
Z krótkim programem pieśni i tańców podhalańskich wystąpił także Zespół Regionalny „Sieniawianie”.
Tymczasem w świetlicy dworu zawieszona została kolejna wystawa fotograficzna pt. „Wielkie żarcie”. Jej autorem jest Piotr Kuczaj, a bohaterami m. in. Wanda Czubernatowa i członkowie góralskiego kabaretu „Truteń”. Wystawa ta w kwietniu wisiała w kawiarni „Zdrojowa” w Rabce, teraz została powiększona o kolejne zdjęcia.
Prawdziwe wielkie żarcie też się odbyło – swymi wypiekami częstowała gości obchodząca tego dnia imieniny cesarzowa poezji góralskiej Wanda Czubernatowa. Z kolei wiceprezes Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan ugościł uczestników spotkania jak zwykle znakomitym baranem po zbójnicku, kiełbaskami z rożna, serem i oscypkami.
Artystyczną część wieczoru zakończyła „godzina góralskiej poezji miłosnej” – swoje wiersze czytały Wanda Czubernatowa, Renata Klamerus i członkowie zespołu Sieniawianie – Maria Langer i Józefa Gil. Wszyscy artyści wystąpili tego wieczoru nieodpłatnie oddając tym samym hołd swemu zmarłemu koledze.
Już 6 lipca o godz. 20:00 w ramach cyklicznej imprezy „Wieczornej fajki dymu” sądeccy aktorzy i Muzyka Gorczańska przedstawią swój spektakl pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Nowym Sączu. Jego premiera w oparciu o poszerzony scenariusz odbędzie się w Sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Nowym Sączu 19 września."

 

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I