I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Stowarzyszenie ARTERIA -
Międzynarodowe warsztaty młodzieży niepełnosprawnej...

(21.03.2006) "W niedzielę 19 marca 2006 roku w Bukowinie Tatrzańskiej w Pensjonacie „Stasinda” rozpoczął się międzynarodowy projekt z udziałem młodzieży niepełnosprawnej z czterech krajów europejskich. Tytułem i zarazem myślą przewodnią imprezy, w której uczestniczy grupa 30 osób z Litwy, Portugalii, Rumunii i Polski jest hasło „Art – play art!”. Organizatorem projektu jest Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji „ARTERIA” z Katowic.
Stowarzyszenie „Arteria” prowadzi pracę z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Młodzież biorąca udział w wymianie to osoby niepełnosprawne intelektualnie z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności w wieku od 18 do 25 lat. Każda z form terapii jaką proponujemy naszym uczestnikom jest formą terapii poprzez sztukę. Prowadzimy min. zajęcia takie jak grafika, malarstwo, plastyka, ceramika, oraz zajęcia teatralne, rehabilitacyjne. Takie formy terapii są nam bliskie na nich właśnie oparliśmy harmonogram naszych zajęć podczas wymiany.
Program warsztatów zakłada połączenie działań manualnych, bazujących na formach plastycznych, malarskich, graficznych oraz pracy ze szkłem, z terapią ruchową, rozumianą jako praca nad  ciałem, gestem, mimiką oraz elementami ćwiczeń teatralnych. 
Młodzież niepełnosprawna intelektualnie bardzo aktywnie i wszechstronnie spędza czas podczas projektu realizując swoje pomysły. Bezpośrednim efektem wymienionych działań w końcowym etapie wymiany, będzie połączenie ich wszystkich w całość, sprowadzenie do wspólnego mianownika i stworzenie Performance, czyli działania plastyczno-ruchowego, swoistej krzyżówki rozmaitych form artystycznej wypowiedzi.
Projekt to również szeroko rozumiana integracja międzykulturowa. Dlatego też w programie wymiany oprócz warsztatów manualnych i ruchowych, przewidziane są również inne formy aktywności. Uczestnicy projektu w poniedziałek zwiedzili Teatr im. Witkacego i spotkali się z aktorami. Kolejne atrakcje to prezentacje poszczególnych organizacji i osób biorących udział w wymianie, a także gry i zabawy na świeżym powietrzu. We wtorek zorganizowano
pożegnanie zimy, tzn. wspólne przygotowanie i ‘topienie’ Marzanny, a  wieczór narodowy przygotowała grupa z Rumunii.
Szeroko pojęta integracja osób niepełnosprawnych, aktywizowanie ich poprzez różnego rodzaju działania i aktywności, w tym również artystyczne, a przede wszystkim zwracanie uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych to najważniejszy cel jaki stawiamy sobie do realizacji zarówno podczas projektu jak i ogólnie w pracy naszej organizacji. Terapia poprzez sztukę – to m.in. uczenie młodzieży niepełnosprawnej trudnych technik plastycznych, zachęcanie do pracy nad sobą, wyrabianie cierpliwości.
Projekt wymiany udało się zrealizować dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu „Młodzież”. Impreza potrwa 8 dni i zakończy się 26 marca 2006 roku.

INFORMACJE NT. STOWARZYSZENIA „ARTERIA”
Stowarzyszenie „Arteria” powstało w Katowicach by prowadzić pracę z osobami niepełnosprawnymi, które pozostały bez możliwości lub z ograniczonym dostępem do korzystania z rehabilitacji. Młodzież niepełnosprawna kończąca naukę w szkole średniej często pozostaje bez zaplecza rehabilitacyjnego oraz bez dostępu do terapii, która jest konieczna w socjalizacji i uspołecznieniu, a wreszcie i usamodzielnianiu osób niepełnosprawnych. Podejmowane przez wychowawców działania oraz wprowadzane metody mają pomóc w swobodnym funkcjonowaniu takich osób w społeczeństwie.
Celem nadrzędnym Stowarzyszenia Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji „Arteria”, jest wspieranie osób niepełnosprawnych poprzez terapię i edukację. Stowarzyszenie „Arteria” prowadzi pracę z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, każda z form terapii jaką proponujemy naszym uczestnikom jest formą terapii poprzez sztukę. Prowadzimy min. zajęcia takie jak grafika, malarstwo, plastyka, ceramika, oraz zajęcia teatralne, rehabilitacyjne.
Osoba upośledzona umysłowo, dla większości ludzi, to ktoś o ograniczonych możliwościach poznawczych. I właśnie przez ten stereotypowy ogólnik upośledzeni umysłowo mają w świadomości większej części społeczeństwa zamknięte drogi do różnych miejsc i dziedzin życia. Takim zachowaniom i stereotypom chcemy się przeciwstawiać poprzez pracę z osobami niepełnosprawnymi, wychodząc z inicjatywami, w których na pierwszym miejscu stawiamy dobro naszych wychowanków.
Obszary na których Stowarzyszenie „Arteria” opiera swoją działalność: Prowadzenie terapii, która ma na celu zaktywizowanie wychowanków, Rozwijanie zdolności oraz umiejętności językowych wychowanków, Aktywizacja wychowanków oraz ich rodzin, Poradnictwo psychologiczne i działania wspierające rodziny wychowanków w sytuacjach trudnych,
Pomoc prawna rodzinom wychowanków, Pomoc w organizacji czasu wolnego wychowanków (wspólne wyjścia do kina, teatru, zwiedzanie wystaw) szeroko pojęta socjalizacja oraz uspołecznienie, Aktywny udział w życiu społecznym, osób niepełnosprawnych (Udział w wymianach międzynarodowych w ramach Programu Młodzież, organizacja wspólnych wyjazdów oraz imprez).

Adres placówki:
Stowarzyszenie „Arteria”, ul. Francuska 29, 40-027 Katowice, tel. 032 253 62 30
Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-15."

Edyta Szyszka (koordynator projektu)

 

 

Foto-relacja (zdjęcia Stowarzyszenie Arteria):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I