I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
30 lat Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma

(06.03.2006) Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało konferencję prasową z okazji Jubileuszu 30 lat Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma" w Zakopanem (1976 – 2006)
W spotkaniu udział wzięli: Zofia Gotubiew -Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. Adrianna Poniecka-Piekutowska - Dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, dr Teresa Chylińska - Muzykolog, biograf Karola Szymanowskiego, Zofia Cierniak - Współtwórczyni ekspozycji Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma" w Zakopanem, Lesław Dall - Kierownik Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma" w Zakopanem, dr Maciej Pinkwart - Starszy kustosz Muzeum Karola Szymanowskiego w wiłli „Atma" w Zakopanem, Karol Bula - Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.
Idea utworzenia w „Atmie" muzeum Karola Szymanowskiego zrodziła się około roku 1937, kiedy to w jednym ze wspomnień pośmiertnych o twórcy „Harnasiów" myśl taką poddał kompozytor Michał Kondracki. Ponownie z inicjatywa tą wystąpił w 30 lat później na łamach „Życia Warszawy" krytyk muzyczny - Zdzisław Sierpiński. Tym razem zyskała szeroki oddźwięk w środowisku muzycznym i w społeczeństwie. Wkrótce potem znany krytyk i pisarz Jerzy Waldorff utworzył społeczny komitet działający na rzecz wykupienia „Ateny" i stanąwszy na jego czele pokierował akcja zbierania składek, które miały stworzyć fundusz, niezbędny do realizacji przedsięwzięcia. W ciągu kilku lat na specjalne konto Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego imienia Stanisława Moniuszki wpłynęło ponad 600 000 zł, pochodzących z datków instytucji, przedsiębiorstw, szkół i osób prywatnych z kraju i ze środowisk polonijnych. W 1972 roku Warszawskie Towarzystwo Muzyczne wykupiło „Atmę" wraz z przynależna do niej parcelą od córki budowniczego willi - Zofii ze Stochów Walczakowej. W roku 1974 dom przekazano Muzeum Narodowemu w Krakowie, które wkrótce potem przystąpiło do generalnego remontu.
Uroczysta inauguracja Muzeum Karola Szymanowskiego rozpoczęła się 6 marca 1976 roku o 9 rano w Krakowie. Przedstawiciele władz, instytucji i organizacji muzycznych złożyli wieńce i kwiaty na grobie kompozytora w Krypcie Zasłużonych kościoła św. Stanisława na Skałce.
Zebrani minuta ciszy uczcili pamięć Karola Szymanowskiego, a następnie trzy autokary przewiozły uczestników uroczystości do Zakopanego.
Część oficjalna odbyła się w sali Klubu MPiK w „Domu Turysty". Gości powitała kapela „Maśniaki" i naczelnik miasta Stanisław Żygadło. Jerzy Waldorff, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego „Atmy", ze swadą i humorem przedstawił dziewięcioletnie boje o „Atmę", serdecznie dziękując tym, których zaangażowanie przyczyniło się do otwarcia nowej zakopiańskiej instytucji. O Muzeum Karola Szymanowskiego w „Atmie" i jego tworzeniu mówił także dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Tadeusz Chruścicki. Trzydziestu osobom najbardziej zasłużonym dziełu organizowania muzeum wręczono pamiątkowe medale ufundowane przez zakopiańskie koło Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz władze miasta.
Po oddaniu honorów pomysłodawcom i organizatorom, w stronę „Atmy" przez zakopiańskie ulice przeszedł tłumny pochód prowadzony przez kapelę góralska „Maśniaków". Na werandzie willi przybyłym gościom przygrywała kapela góralska Władysława Obrochty. Wstęgę u wejścia do „Atmy" przecięli Krystyna Dabrowska i Jerzy Waldorff. Po ekspozycji, przygotowanej merytorycznie przez Teresę Chylińska i zaaranżowanej plastycznie przez Adama Młodzianowskiego, oprowadził zwiedzających kustosz muzeum Maciej Pinkwart. Wśród pierwszych gości znaleźli się ludzie, którzy znali Karola Szymanowskiego za życia: Irena Dubiska, Stanisława Golachowska, Irena Lorentowicz, Serge Lifar, Zygmunt Mycielski i Kazimierz Sikorski: Następnie zaproszonych gości podjęto obiadem w hotelu „Giewont".
Wieczorem, o godzinie 18, w sali zakopiańskiego teatru Morskie Oko rozpoczął się koncert muzyki Karola Szymanowskiego. Na jego program złożyły się: Źródlo Aretuzy i Taniec z „Harnasiów", wykonane przez skrzypaczkę Kaję Danczowska i pianistkę Joannę Bocheńską, pięć pieśni (Daleko został cały świat, Łabędź, Zulejka, Jestem i płaczę, A pod borem siwe kunie) w interpretacji Andrzeja Bachledy przy akompaniamencie Alfreda Mullera oraz Wariacje na polski temat ludowy h-moll w wykonaniu Tadeusza Żmudzińskiego. Kwartet Filharmonii Krakowskiej, w składzie Leszek Izmaiłow, Anna Jamińska, Edward Treściński i Władysław Żmijowski, zagrał II Kwartet smyczkowy, a całość zamknęło 6 Pieśni kurpiowskich, zaśpiewanych przez Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcja Adama Pałki.
Następny koncert odbył się już w „Atmie" 29 marca 1976 roku, w trzydziestą dziewiątą rocznicę śmierci kompozytora, inaugurując wieloletni cykl wydarzeń, wśród których znalazły się marcowe Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, liczne recitale i koncerty. Od 1979 roku większość imprez w „Atmie" organizuje Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. W latach 1976-2006 muzeum w „Atmie" zwiedziło ponad 383 tysiące gości.
Dodajmy, prawdopodobnie Muzeum w najbliższym czasie wzbogaci się o nowe eksponaty podarowane przez Zdzisława Szakiewicza. Będą to:
- 2 portrety Karola Szymanowskiego, Witkacego
Wyposażenie Atmy:
"Głowa górala" Wł. Skoczylasa (drzeworyt) "Głowa Chrystusa" wg. Leonarda
"Maski" Pruszyńskiego
"Bachanalia" Andre Modegna (sztych)

Sponsorami jubileuszu 30–lecia muzeum są: PKO BANK POLSKI, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., Grupa Hotelowo-Turystyczna TRIP Zakopane.

Foto-relacja:

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I