I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Trebunie Tutki ku pamięci Bartusia Obochty...

(11.07.2006) Adam Kitkowski: "W 2006 roku mija 80 rocznica śmierci największego skrzypka Skalnego Podhala – Bartusia Obrochty. Pamiętał on jeszcze czasy dawne (ur. się w 1850 r.), w młodości chodził w góry ze zbójnikami i całe życie grał „staroświeckie nuty”. Znał wielu „panów”, którzy przyjeżdżali w Tatry na przełomie XIX i XX wieku, m.in. Tytusa Chałubińskiego, Henryka Sienkiewicza, Karola Szymanowskiego, Ignacego Paderewskiego. Bartuś ze swoją kapelą grał na weselach, grał w górach, grał na oficjalnych uroczystościach w Zakopanem, Warszawie, Paryżu. Wszyscy zgodnie we wspomnieniach piszą, że grał świetnie.
Bartuś Obrochta był również przewodnikiem tatrzańskim, strażnikiem leśnym, wydawcą gazety. Chodził w góry, tak jak Jan Sabała, Wojtek Roj, Klimek Bachleda z Chałubińskim, Grzegorzewskim, czy księdzem Stolarczykiem.
Jego dzieło muzyczne kontynuowali synowie Jan i Józef oraz zięć Szczepaniak – Bajscorz. I do dnia dzisiejszego kolejne pokolenia Obrochtów grają muzykę góralską np. Andrzej Obrochta Bartuś, a także budują domy i tworzą sztukę ludową – literaturę, malarstwo, haft, tkaninę.
W tym roku Bartusiowi Obrochcie poświęcony jest cykl kilkunastu koncertów – pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP Andrzeja Guta-Mostowego i dra Wincentego Galicy - które odbywają się w zakopiańskich kościołach i galeriach".

Kolejny z cyklu koncertów poświęconych pamięci Bartusia Obrochty w 80 rocznicę śmierci odbył się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Wystąpiła jedna z najbardziej znanych muzykujących rodzin - Trebunie Tutki oraz Robert Czech. Gościnie w koncercie wzięła udział - Hania Chowaniec-Rybka. Przez prawie dwie godziny publiczność zgromadzona w kościele mogła podziwiać znakomite wykonanie muzyki góralskiej niejednokrotnie przedstawionej w nowych aranżacjach.

Organizatorem koncertów jest Tatrzański Klub Niezależnych oraz rodzina Obrochtów.

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

Foto-relacja (zdjęcia Marcin Szyndler):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I