I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Irek

(03.07.2007) Piotr Kyc: "W dniu 28 czerwca odszedł od nas Ireneusz Henryk Smajdor, dyrektor 1 Gimnazjum im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Sierockiem i Białym Dunajcu. W ostatnich latach aktywnie i z pomysłem zaczął działać w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół" w Zakopanem. Był również radnym Rady Gminy Biały Dunajec.

Lata pracy na Nowotarskiej były dla Irka czasem pokonywania wielu trudności, ale i nie pozbawionym sukcesów. Ważnym wydarzeniem było otrzymanie przez gimnazjum imienia twórców polskiego harcerstwa - Olgi i Andrzeja Małkowskich. Po wielu latach działalności szkoła miała swój sztandar. W tym okresie nadbudowo również budynek.

To wszystko wymagało wielu starań, ale i zobowiązywało. Irek był dyrektorem tej szkoły tylko pięć lat...

Praca wychowawcza w gimnazjach jest trudna. Irek systematycznie i pozytywnie zmieniał wizerunek szkoły. Od września w Gimnazjum Nr 1 im.Olgi i Andrzeja Małkowskich miała rozpocząć działalność klasa o profilu sportowo – obronnym. Był nauczycielem lubianym przez uczniów, cieszył się także dużym zaufaniem dowództwa XXI Brygady Strzelców Podhalańskich. W maju podpisał porozumienie o współpracy szkoły z wojskiem. Pokładał w tym akcie duże nadzieje jako dyrektor a przede wszystkim wychowawca.

Z Irkiem miałem przyjemność przebywać dwa tygodnie temu we Lwowie, gdzie zorganizowano obchody 140 Lecia Sokolstwa Polskiego. Z jednej strony odbywała się uroczystość skromna, bez szczególnego pomysłu i próby integracji środowisk związanych z Sokołem. Z drugiej był Ireneusz Smajdor, traktujący ten wyjazd jako początek realizacji planów dotyczących działalności a właściwie odbudowy organizacji „od podstaw". Z wykształcenia historyk, nie kryjący dumy z noszenia munduru polskiego Sokoła, nadawał rytm wydarzeniom, zwłaszcza na Cmentarzu Łyczakowskim, przy grobach Orląt Lwowskich.

Stanowił, wraz z pocztem sztandarowym, ozdobę tej uroczystości.

Gdyby był pośród nas, to na pewno dokonałby rzeczy nowych, dobrych i potrzebnych dla młodzieży i naszego miasta. Irek urodził się 27 czerwca 1967 roku, miał dopiero 40 lat...

Dla oświaty zakopiańskiej śmierć Ireneusza Smajdora, to duża strata. Dla nas refleksja, że z każdej sytuacji trzeba szukać jakiegoś wyjścia, które ocali to, co mamy najcenniejszego do ofiarowania sobie i innym - życie. Może brakło przyjaciela, który pojawiłby się na czas...

Zegnamy Cię Irku ze smutkiem.

Cześć jego pamięci".

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

Foto-relacja (zdjęcia Monika i Marcin Szyndler):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I