I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Zjazd maturzystów. Spotkali się po 50 latach...

(16.10.2005) Anna Karpiel: "W 1955 roku w Liceum im. Oswalda Balzera maturę zdało 80 uczniów. Po 50 latach spotkali się, aby wrócić wspomnieniami do tamtych czasów. Przyjechali z różnych stron Polski, ale także z zagranicy – Anglii czy Stanów Zjednoczonych. Wciąż łączy ich sentyment do starej „Liliany”. Budynek tej szkoły wprawdzie już nie istnieje, pozostała jednak tradycja kontynuowana przez I Liceum Ogólnokształcące mieszczące się przy ul. Słonecznej.
Na sobotnie spotkanie przybyło ponad 30 absolwentów. Ostatnio w klasowym gronie spotkali się w 1992 roku z okazji 80-lecia liceum. Tym razem organizatorzy włożyli wiele wysiłku, aby dotrzeć do kolegów i koleżanek ze szkolnej ławy. Niestety nie wszyscy mogli przyjechać, pamiętali jednak o tej szczególnej uroczystości, przysyłali pozdrowienia i życzenia.
Obchodzących swój jubileusz absolwentów w imieniu dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów przywitał Zbigniew Szeliga, a Małgorzata Gładoch, Prezes Stowarzyszenia Absolwentów zachęcała do wstąpienia w jego szeregi.
Jubileusze wywołują szereg wspomnień. Rozpoczęła je Maria Riemen, absolwentka z 1955 roku, ale też dyrektorka szkoły w latach 1974 – 1984 - Zacznijmy od moment, kiedy jeszcze byliśmy w starej Lilianie. Sądzę, że zostanie ona w naszych sercach do końca naszych dni i zawsze będziemy uważali ją za wspaniałą szkołę, ze wspaniałą atmosferą i cudownymi profesorami. Znaki tamtych czasów to pamiątkowa tablica wmurowana przy wejściu do siedziby Związku Nauczycielstwa Polskiego na ul. Gimnazjalnej oraz nazwa obecnego liceum „Liliana2”, które nadal jest bardzo cenione i ma ogromne znaczenie w naszym regionie. Dla kolejnych pokoleń to wciąż najlepsza szkoła w Zakopanem. Jej mury opuściło już prawie 7 tys. absolwentów. Chcemy, aby ta szkoła była kolebką zakopiańskiej inteligencji – naszych dzieci, wnuków, prawnuków – w imieniu wszystkich deklarowała Maria Riemen.
Tradycja i historia istniejącej od 1912 roku szkoły odżyła we wspomnieniach absolwentów. Przypomniano hymn szkoły i poświęconą jej poezję, a ze starych maturalnych arkuszy ocen udało się częściowo odtworzyć zestawy pytań z egzaminu dojrzałości.
Lista obecności z 1955 roku to aż 80 nazwisk. Niestety brakuje na niej już 11 absolwentów. Ze szczególnym wzruszeniem wspominano nieżyjących, a wśród nich Annę Micińską – znaną badaczkę twórczości Witkacego oraz zmarłego ostatnio Jerzego Eysymontta – posła na Sejm I i II kadencji, ministra, odznaczonego pośmiertnie krzyżem komandorskim. W ubiegłym roku odeszła też ostatnia z nauczycieli uczących ten rocznik – Krystyna Kret, pamiętana przez wszystkich jako profesorka Wyrobianka.
Zaraz po spotkaniu jego uczestnicy udali się na cmentarz, aby odszukać groby profesorów, kolegów i koleżanek oraz uczcić ich pamięć. W niedzielę odprawiona została w starym kościółku msza św. w ich intencji".

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I