I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Marszałek na Podhalu...

(07.03.2007) Piotr Kyc: "W siedzibie Starostwa Tatrzańskiego w Zakopanem z inicjatywy Starosty Powiatu Tatrzańskiego Andrzeja Gąsienicy – Makowskiego zorganizowano spotkanie z Marszałkiem Małopolski Markiem Nawarą. Na sali obrad byli obecni przedstawiciele lokalnych władz m.in. Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher i wójtowie wszystkich gmin. Na wstępie Marszałek Małopolski Marek Nawara skomentował sytuację polityczną w województwie mówiąc „Dla mnie ważne jest dobro Małopolski. Ważne są zadania a nie zakończone awantury polityczne". W najbliższym czasie w składzie Zarządu zostanie dokonana zmiana. Wejdzie do niego trzech członków Platformy Obywatelskiej.
Po tej deklaracji politycznej Marszałek omówił Program Rozwoju Małopolski w Regionalnym Programie Operacyjnym. Kierunek zmian merytorycznych na najbliższe parę lat to perspektywa wzrostu związana z układem komunikacyjnym. Motorem rozwoju komunikacji ma być Kraków w którym, wg prognoz za parę lat będzie mieszkało ok. 8 milionów mieszkańców.
Program rozwoju przewiduje m.in. wzrost środków na: wsparcie przedsiębiorstw z 177 mln EUR do 185 ml EUR, rozwój infrastruktury turystycznej z 25 mln. EUR do 40 mln EUR i na infrastrukturę drogowa z 199 mln EUR do 232 mln EUR.
Marszałek obiecał, że preselekcja wniosków na duże projekty będzie się odbywała w oparciu o stałe zasady. Doświadczenie samorządów z ostatnich lat wskazuje jak wiele środków i czasu zmarnowano w związku ze zmianami w sposobie wyboru projektów. „ W
trakcie gry nie zmienimy zasad" – zapowiedział marszałek. Rozmawiano również o najważniejszych problemach województwa. Jednym z nich jest „zakopianka". Okazuje się, że nikt nie prowadzi koncepcji całości zagadnienia. Realizacja jest punktowa. Problem z Szaflarami jest nierozwiązany. „Musimy sobie z wójtem poradzić" – stwierdził Marszałek. Ciekawym pomysłem zgodnym z oczekiwaniami UE jest rozwój kolei. Wydawałoby się, że jest to środek transportu odchodzący w przeszłość. Przy wielkich planach rozbudowy lotniska w Krakowie zdolnego przyjąć 10 mln pasażerów rocznie i zakrojonych na wielka skalę planach budowy dróg i autostrad brzmi to jak anachronizm. Tak nie jest, a przynajmniej plany są inne. Kolej ma szansę. Małopolska leży na linii forsowanego przez UE transportu molekularnego z Madrytu do Kijowa.
Po spotkaniu z samorządowcami zorganizowano konferencję prasową dla dziennikarzy i osobne spotkanie z przedsiębiorcami.
W przedstawionych przez Marszałka licznych zestawień statystycznych można się dowiedzieć o dużych środkach przewidzianych dla naszego województwa na różne zadania. Ten fakt cieszy. Jednocześnie świadomość, że połowa tych środków ( zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej) jest przeznaczona na tzw. projekty „miękkie" nie jest informacją dobrą. W opinii obywateli większość tych środków jest zwykłym przejadaniem pieniędzy polegającym na organizowaniu szkoleń, spotkań, konstruowaniu teoretycznych planów i strategii, kształceniu fachowców od marketingu i zarządzania, zatrudnianiu firm konsultingowych... Tak więc do roku 2013 za środki unijne w połowie będziemy budować, remontować, inwestować i poprawiać jakość naszego życia a w połowie...".

Relacja dźwiękowa - fragment konferencji prasowej:

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

Foto-relacja (zdjęcia Maciej Stasiński):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I