I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Aquapark otwarty

(17.12.2006) Anna Karpiel: "Wyczekiwana przez wszystkich inwestycja została oddana do użytku. W niedzielę otwarto Aqua Park Zakopane, którego inwestorem jest Spółka Polskie Tatry, a generalnym wykonawcą firma MITEX. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych oraz wojewódzkich. Obiekt poświęcił ks. Andrzej Uruski. Do wody jako pierwsze weszły zawodnicznik z warszawskiego klubu, które wykonały pokaz pływania synchronicznego. Natomiast w poniedziałek rano na basenach pojawią się już uczniowie zakopiańskich szkół.
Atrakcje zakopiańskiego aquaparku to basen sportowy i rekreacyjny, tzw. "dzika rzeka", brodziki dla dzieci, "whirlpoole", sauny, bicze wodne, gejzery i kaskady oraz 2 zjeżdżalnie rurowe o długość 166,5 m i 106 m. Łączna powierzchnia luster wody to 1.361 m2.
Nieopodal części basenowej znajdują się pomieszczenia handlowo-usługowe wraz z barem oraz kręgielnia. Będzie tu także można skorzystać z odnowy biologicznej oraz odwiedzić klubo-kawiarnię. Natomiast na zewnątrz obok basenu termalnego przygotowano miejsce do letniego plażowania. Woda z odwiertu geotermalnego ma temperaturę 26 stopni. Pod budynkiem znajduje się podziemny garaż. Obiekt przystosowano także dla osób niepełnosprawnych.
Jednocześnie z basenów będzie mogło korzystać ponad 500 osób, nie licząc innych atrakcji oraz miejsca do plażowania. Inwestorzy mają nadzieję, że baseny, w tym jeden z wodą termalną, pozwolą konkurować zakopiańskiemu aguaparkowi z podobnymi obiektami na Słowacji, a Zakopane zyska dzięki niem na swojej atrakcyjności stwarzając zupełnie nowe możliwości wypoczynku i to nie tylko w sezonie, ale właściwie przez cały rok.

Trochę historii

Pomysł wybudowania w Zakopanem aquaparku z prawdziwego zdarzenia sięga 1993 roku, chociaż zainteresowanie problematyką wykorzystania źródeł geotermalnych na Podhalu pojawiło się już w połowie XIX wieku. Dużym powodzeniem cieszyły się wówczas cieplice na Jaszczurówce. W późniejszym okresie powstał basen z wodą termalną z odwiertów na Antałówce, cieszący się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Wody geotermalne na Podhalu stwarzały jednak nieporównywalnie większe możliwości - nie tylko zresztą dla budowy kolejnych basenów, ale również dla pozyskiwania ekologicznie czystej energii. Te dwa projekty i związane z nimi badania naukowe szły ze sobą w parze.
W 1993 roku powstała spółka akcyjna „Polskie Tatry” na bazie majątku skarbu państwa oraz miasta Zakopane, które przekazało jej m.in. tereny na Antałówce wraz z istniejącymi tam basenami. Celem nowopowołanej spółki była właśnie budowa parku wodnego z wykorzystaniem wód termalnych. Projektem zainteresowała się także „Geotermia Podhalańska”. W 1999 roku została powołana spółka „Park Wodny”, której akcjonariuszami była zarówno spółka „Polskie Tatry” jak i „Geotermia Podhalańska”, potem jako udziałowiec dołączyła się też prywatna firma budowlana „MITEX”. W 2001 roku Geotermii udało się pozyskać na projektowaną inwestycję pieniądze z unijnego funduszu PHARE na stan surowy obiektu i prace ruszyły bardzo szybko, choć nie bez przeszkód.
W 2002 roku udało się zakończyć budowę stanu surowego. Różne trudności, m.in. z uzyskaniem kredytu przez inwestora wstrzymały jednak inwestycję. W sierpniu 2005 roku doszło wreszcie do porozumienia i NFOŚiGW przekazał swoje prawa do inwestycji spółce „Polskie Tatry”. Tym samym po licznych zmianach udziałowców stała się ona jedynym właścicielem parku wodnego. Natomiast brakujące na dokończenie budowy pieniądze - 37 mln złotych uzyskano dzięki komercyjnemu kredytowi Banku Ochrony Środowiska. We wrześniu 2005 roku rozpoczęto prace wykończeniowe oraz instalacje nowoczesnych urządzeń. Zmieniono także projekt parku, co zasadniczo wpłynęło na jego atrakcyjność. Wcześniej nie planowano bowiem wykorzystania wód termalnych, a jedynie podgrzewanie zwykłej wody.

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I