I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Współpraca Zakopanego i Stryja na Ukrainie trwa...

(02.06.2005) Anna Karpiel: "Deklaracja współpracy miast Zakopanego i Stryja została podpisana 6 października 2004 roku. Od tej pory podejmują one kolejne wspólne przedsięwzięcia. Tym razem grupa Zakopiańczyków na czele z Sekretarzem Miasta Grzegorzem Cisło i Kierownik Biura Rady Miasta, panią Ewą Kremer odwiedziła Stryj. Wyjazd został zorganizowany, aby zapoznać się z warunkami tam panującymi oraz z możliwościami dalszej współpracy.
Grupa Zakopiańczyków mieszkała w górskiej miejscowości Skole, niedaleko Stryja. Zwiedzali oni najbliższą okolicę – miejscowości Sławsko, Truskawiec i Drohobycz. Dotarli także do Lwowa, gdzie na Cmentarzu Orląt Lwowskich złożyli wiązankę kwiatów.
Ważnym wydarzeniem było uczestnictwo w uroczystej mszy św. i procesji Bożego Ciała w kościele Narodzenia Matki Bożej w Stryju, gdzie proboszczem jest ks. Jan Nikiel. Jego parafia skupia ok. 500 osób – Polaków i Ukraińców i jest bardzo ważnym ośrodkiem życia kulturalnego dla tego liczącego prawie 70 tys. mieszkańców miasta. Ksiądz Nikiel podejmuje tam szereg cennych inicjatyw. Organizuje pracownię komputerową, buduje przedszkole, chce tworzyć również nowe miejsca pracy m.in. cukiernię, stolarnię oraz cegielnię. Próbuje on ożywić życie gospodarcze w Stryju. Właśnie dzięki niemu doszło do podjęcia współpracy z Zakopanem.
Urząd Miasta Zakopane deklaruje pomoc dla przedsięwzięć księdza Nikla, chce między innymi posłać do Stryja mistrzów stolarskich, którzy uczyliby tam zawodu. Współpraca układa się też pomyślnie w dziedzinie kultury i edukacji. Zakopane gościło już dzieci z pobliskiego Żydaczowa, które przyjechały na ferie zimowe. Przygotowywany jest dalszy program wymiany między dziećmi, nauczycielami i rodzicami z miast partnerskich. W Stryju jest też zapotrzebowanie na nauczycieli języka polskiego. Umiejętność posługiwania się nim jest swojego rodzaju przepustka na świat. Daje możliwość studiowania w Polsce. Władze Zakopanego zastanawiają się, jak spełnić również te oczekiwania.
Natomiast najtrudniejszą, choć niezwykle istotną dziedziną współpracy, jest gospodarka komunalna. W tej kwestii jest bardzo dużo do zrobienia. Mamy nadzieję, że uda nam się nawiązać współpracę gospodarczą, że będziemy mogli powoływać wspólne firmy. W naszej rozmowie z merem Stryja, Wasalem Dymitryszynem zorientowaliśmy się, że on ma ogromne problemy z gospodarką komunalną, czyli z takimi sprawami, które nasze miasto ma już praktycznie doskonale rozwiązane – powiedział burmistrz Jerzy Zacharko.
Także w najbliższą sobotę wyjeżdża delegacja do Stryja na dni miasta. Chcemy zobaczyć jak są one organizowane. Przede wszystkim będziemy jednak dalej konkretyzować naszą współpracę. Zależy nam, by była ona systematyczna i systemowa – dodaje Sekretarz Grzegorz Cisło.
Przypomnijmy jak do tej pory układały się te kontakty. Władze Zakopanego już jakiś czas temu doszły do przekonania, że formuła współpracy z miastami partnerskimi z Europy Zachodniej już się wyczerpała. Znaleźliśmy się w jednym wspólnym organizmie gospodarczym i te kontakty przeszły na inną płaszczyznę. Pozostały projekty oświatowe i kulturalne. Nie potrzebujemy natomiast jakiegoś szczególnego wsparcia organizacyjnego czy finansowego. Kiedyś jednak od naszych partnerów otrzymaliśmy pomoc i teraz należałoby jakoś spłacić ten dług. Najlepszą formą jest właśnie wsparcie jakiegoś miasta za naszą wschodnią granicą, gdzie potrzeby są ogromne. Z tego też powodu zaczęto się rozglądać za partnerem na Ukrainie, przyjmując takie kryteria, że organizm miejski powinien odpowiadać wielkością Zakopanemu. To wsparcie miało być też kierować do Polaków zamieszkujących Kresy. Delegacja z Zakopanego wybrała się więc na Ukrainę i poszukiwała m.in. za pośrednictwem struktury kościelnej odpowiedniego partnera. Zdecydowano w końcu, że będzie nim Stryj. W roku ubiegłym została podpisana deklaracja o współpracy obydwu miast.
Pretekstem do nawiązania kontaktów ze Stryjem była także rocznica śmierci Kornela Makuszyńskiego. Urodził się on w Stryju, natomiast mieszkał w Zakopanem i tutaj umarł. Ta postać połączyła więc dwa miasta. Zakopane zorganizowało poświęconą mu wystawę w Muzeum Regionalnym w Stryju".

Foto-relacja (zdjęcia UM Zakopane):

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

Skole - Sławsko - Jezioro Synewir - Paraszka (1274 m n.p.m.):

Truskawiec:

Lwów:

Stryj:

Drohobycz:

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I