I Strona główna I Wiadomo¶ci I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Ko¶ciół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
46. zawody dzieci Trofeo Sci Topolino...

(20.03.2007) Wojciech Szatkowski: "Dwa medale Maryny G±sienicy-Daniel! W niedawno zakończonych zawodach w narciarstwie alpejskim 46. Trofeo Topolino Sci we Włoszech, uważanych od lat za nieoficjalne mistrzostwa ¶wiata dzieci, dwa medale: złoto w slalomie gigancie i br±z w tzw. combi race zdobyła zakopianka Maryna G±sienica-Daniel.
Trofeo Sci Topolino to od lat zawody dzieci na których pokazuj± się ci, którzy potem zdobywali medale olimpijskie i mistrzostw ¶wiata FIS; wygrywali tu między innymi: Hans Knauss, Benjamin Raich, Anita Wachter i Janica Kostelić – same sławy alpejskich tras. W¶ród nich dwa razy stawał na najwyższym podium w tych zawodach polski alpejczyk, Piotr Kaczmarek (w 1995 i 1997 r.). Jak dot±d żadna spo¶ród polskich alpejek nie wygrała w Topolino, sukces Maryny G±sienicy-Daniel ma więc wymiar historyczny. Maryna ma 13 lat, pochodzi z rodziny o tradycjach sportowych i alpejskich. Jej ciocia, Maria Szatkowska z domu G±sienica-Daniel, ponad 50. razy przypinała orzełka na zawodach międzynarodowych i reprezentowała Polskę na ZIO 1956 i 1964 oraz M¦ w 1958 i 1962. Siostra Maryny, Agnieszka, znajduje się w kadrze alpejek Polski i niedawno startowała na M¦ FIS w Are w Szwecji. Jest więc kontynuacja rodzinnej tradycji, pasja i praca, które dały efekty. W składzie reprezentacji Polski dzieci, która pojechała do Włoch znaleĽli się następuj±ce zawodniczki i zawodnicy: Antonina Januszkiewicz, Maryna G±sienica-Daniel, Sabina Majerczyk, Martyna Niewiadomy, Agata Wykrota, Kacper Wróblewski, Jakub Kłusak, Michał Lipczyński, Szymon Mitan i Kamil Polaczyk plus trenerzy. Zawody odbywały 2 i 3 marca na stokach ładnego szczytu Cima Panarotta (2002 m). – Najpierw pojechali¶my z Polski na zawody do miejscowo¶ci Skofja Loka w Słowenii, potem trenowali¶my trochę, a następnie dwoma busami dotarli¶my do Panarotta we Włoszech na zawody Topolino – tłumaczy Maryna. Ładnie wypadła ceremonia otwarcia tych zawodów, rozpoczęła j± krótka parada uczestników i ekip z poszczególnych państw z flagami narodowymi, a na koniec odbył się ok. 15 minutowy pokaz ogni sztucznych. Następnego dnia, 2 marca startowali¶my w gigancie. Trasa była dosyć trudna, rozpoczynała się spod stromej ¶cianki, były też fragmenty bardziej płaskie i trawersy. Wydaje mi się, że nie popełniłam błędu i wygrałam zaledwie o 3setne sekundy. Młoda alpejka przywiozła więc do Zakopanego dwa medale z wizerunkiem Myszki Miki: złoto i br±z oraz okazały puchar. – To największy puchar w mojej kolekcji – mówi z satysfakcj±. Nagrod± za ¶wietne wyniki w Topolino będzie dla niej start w prestiżowych zawodach za oceanem, w Whistler Mountain w Kanadzie, które odbęd± się w pocz±tku kwietnia tego roku".

Wyniki zawodów: slalom gigant (startowało 59 zawodniczek): 1. Maryna G±sienica-Daniel (Polska) 47.17, 2. Franciszka Norys (Niemcy) 47.20, 3. Nina Znidar (Słowenia) 47.24, 4. Irina Santer 47.28 , 5. Linda Herb 47.47 (Austria), 6. Anna Laura-Buehler (Lichtensztain) 47.66. Kombi race: 1. Nina Znidar 38.82, 2. Irina Santer 38.87, 3. Maryna G±sienica-Daniel 39.18, 4. Romane Miradoli (Francja) 39.20, 5. Stefanie Angerer (Włochy) 39.40, 6. Rahel Kopp (Szwajcaria) 39.52.

Foto-relacja:

I Strona główna I Wiadomo¶ci I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Ko¶ciół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I