I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Triennale...

(28.04.2006) Anna Karpiel: "W środę w galerii „Strug” mieszczącej się w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem wręczono nagrody laureatom I Międzynarodowego Triennale Drzeworytu Zakopane 2006 oraz otwarto pokonkursową wystawę. Uroczystość uświetnił koncert Podhalańskiego Kwartetu Smyczkowego. Grand Prix - Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał 11-letni Vitautas Kashkurevich z Mińska na Białorusi za pracę zatytułowaną „Dwaj piraci lub podróż dookoła świata”. Pozostałe nagrody i wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach: dziecięcej i młodzieżowej (wiek 13 – 15 lat) oraz młodzieżowej (wiek 16 – 20 lat).
Do galerii z tej okazji przybyli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władz samorządowych, sponsorzy oraz oczywiście uczestnicy konkursu, w tym delegacja z Mińska. Pierwsze Triennale Drzeworytu cieszyło się dużym zainteresowaniem w Europie, a nawet w bardziej egzotycznych zakątkach świata. W konkursie wzięli udział młodzi artyści z 14 państw: Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Kanady, Danii, Estonii, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Rosji, Słowenii a nawet z Indonezji i Egiptu. Nasz kraj reprezentowały szkoły z 12 miast od Gdyni po Zakopane. Z 425 nadesłanych prac na wystawę pokonkursową zakwalifikowano 162.
Przewodnią ideą zakopiańskiego triennale było przypomnienie i ożywienie jednej z najstarszych technik graficznych. Jest to piękna i ciekawa sztuka mająca kilkusetletnia tradycję, którą z powodzeniem kultywuje od początku swojego istnienia Szkoła Plastyczna w Zakopanem. Organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję konkursu za trzy lata.
Patronat nad I Międzynarodowym Triennale drzeworytu objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udało się też pozyskać wielu sponsorów – profesorów, artystów oraz instytucje i przedsiębiorstwa z naszego regionu. Nagrody ufundowali m.in. poseł RP Andrzej Gut-Mostowy, burmistrz Zakopanego Piotr Bąk oraz starosta tatrzański Andrzej Gąsienica – Makowski.

Jury w składzie: Jerzy Jędrysiak, Krzysztof Jędrzejowski, Milan Sokol, Stanisław Wieczorek i Marek Król-Józaga przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

GRAND PRIX
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
VITAUTAS KASHKUREVICH (Białoruś)

Kategoria dziecięca i młodzieżowa (13-15 lat)
NAGRODY
I – Carsten Petersen i Mathias Sorensen (Dania)
II -Katja Levit (Estonia)
III - Biljana Zekanowić (Bośnia i Hercegowina)

WYRÓŻNIENIA; Magdalena Perić (Bośnia i Hercegowina), Nick Walker (Kanada), Maja Ficko (Słowenia), Agata Jasiorkowska (Polska, Zakopane)

Kategoria młodzieżowa (16-20 lat)
NAGRODY
I – Ryszard Rabsztyn (Polska, Katowice)
II - Dzmitry Shapavalau (Białoruś)
III- Aliaksandra Ivanova (Białoruś)

WYRÓŻNIENIA: Dominika Cierplikowska (Polska, Zduńska Wola), Nele Ellama (Estonia), Dominika Modzelewska (Polska, Gdynia) Ewelina Niedziela (Polska, Gdynia), Tomasz Pydyn (Polska, Nowy Wiśnicz)

Ponadto do finału zakwalifikowali się: Kristina Sekulic (Bośnia i Hercegowina), Marijana Bobar (Bośnia i Hercegowina), Mihkel Vahermaa (Estonia), Adam Kurzac (Polska, Łomża), Anton Nekrasov (Rosja), Danuta Rech (Polska, Zakopane), Denis Guskow (Rosja), Anna Denisowa (Rosja)".

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I