I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Wiedza o regionie...

(07.06.2005) Piotr Kyc: "Odbył się II Międzynarodowy Konkurs Wiedzy o Regionie Podtatrza Słowackiego. Uczniowie polskich i słowackich szkół wyłonieni w drodze eliminacji szkolnych i okręgowych spotkali się w sali Urzędu Miasta Zakopane. Powitał ich Burmistrz Piotr Bąk, który podziękował młodzieży za udział w konkursie i zaapelował - "uczcie się więcej, niż musicie a na pewno na tym zyskacie". Zawodnicy startowali w mieszanych międzynarodowych parach, dobieranych w drodze losowania. Wystrój sali obrad był wyjątkowy. Uwagę zwracały liczne przedmiotu codziennego użytku stosowane dawniej po obydwu stronach Tatr. Obecność eksponatów przyrodniczych sugerowała uczestnikom, czego mogą się jeszcze spodziewać podczas konkursowych zmagań. To nie wszystko, co przygotowano laureatom. Pomysłodawczyni i organizatorka Międzynarodowych Konkursów Wiedzy o Regionie Podtatrza Słowackiego Władysława Skupień (na co dzień Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Zakopane) umożliwiła zawodnikom nie tylko popisanie się wiedzą, zdobytą podczas studiowania literatury. Pytania oczywiście były i trzeba przyznać, że odpowiadano przyzwoicie, biorąc pod uwagę duży zakres tematyczny konkursu. Na początek młodzież musiała się nawzajem przedstawić a wiedzę o sobie "zdobyć" od partnera podczas rozmowy. Bariera językowa została pokonana (podobno w poprzedniej edycji dwaj uczestnicy wpadli na pomysł porozumiewania się po - angielsku). W taki sposób zaprezentowano - nie bez emocji, ponieważ Komisja oceniała wypowiedzi - szczęśliwych finalistów zgromadzonej na sali publiczności.

Zmagania konkursowe trwały parę godzin, z przerwą na posiłek. W końcu, po krótkich obradach Komisja w składzie: Barbara Chovancova, Emil Turcan, Blażena Dzurovcinova, Alena Madzinova, Anna Pęksa, Władysława Skupień, Ewa Mikołajczyk - ogłosiła wyniki. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody, min. sprzęt radiowy i elektroniczny, śpiwory, plecaki. Dodatkowym wyróżnieniem jakie ich spotkało był wywiad, jaki udzielili dla Telewizji Kraków (relacja w programie telewizyjnym Pod Tatrami). Przygotowanie konkursu i jego przeprowadzenie wymaga dużej sprawności organizacyjnej i pracy zespołu ludzi. Do ostatecznego powodzenia imprezy przyczynili się nauczyciele przygotowujący uczniów na kolejnych etapach oraz osoby dbające o techniczna stronę przedsięwzięcia. Tutaj należy wymienić Magdalenę Bryniczkę i Krystynę Stoch z Wydziału Oświaty. Wszystkim, którzy brali udział w organizacji II edycji konkursu podziękowała na zakończenie organizatorka Władysława Skupień oraz gospodarz Burmistrz Piotr Bąk. Do zobaczenia za rok.

Piotr Kyc

Wyniki II Międzynarodowego Konkursu Wiedzy o Regionie Podtatrza Słowackiego, przeprowadzonego w dniu 8 czerwca 2005 roku w Zakopanem:
Kategoria I
I miejsce Sylwia Grdulska, Jakob Fronc
II miejsce Tomasz Chrobak, Matej Pemcak
III miejsce Edyta PIsarska, Julia Novotna
IV miejsce Pawel Mazur, Gregor Albert
V miejsce Szymon Kulach, Kamila Maresova
VI miejsce Krzysztof Haniaczyk, Katarina Migacova
Kategoria II
I miejsce Iveta Trubacova, Anna Styczeń
II miejsce Pavel Garaj, Jadwiga Pabin
III miejsce Gabriel Dudzak, Krystyna Soroczyńska
IV miejsce Jaroslav Bukovina, Rafał Kowalczyk
V miejsce Kristina Verboova, Beata Brzuchacz
VI miejsce Julius Mares, Franciszek Gąsienica - Sieczka

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I