I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Chwała Partyzantom z AK...

Zobacz zeszłoroczne uroczystości...

(15.01.2006) Piotr Kyc: "Chwała partyzantom! W niedzielę, przy ulicy Nowotarskiej w Zakopanem, jak co roku uroczyście obchodzono odbicie więźniów z niemieckiego więzienia. Fakt ten miał miejsce 61 lat temu. Partyzanci z oddziału „Chełm" (pluton AK „Kurniawa") zimującego w Zakopanem oswobodzili w przededniu egzekucji czterdziestu dwóch skazańców. Szybkie i zdecydowane działanie dowódcy kpt. inż. Tadeusza Studnickiego zaskoczyło Niemców, którzy nie zdążyli odbezpieczyć broni.
W rocznicę tego wydarzenia, Komitet Organizacyjny byłych Żołnierzy 12pp AK III bat. 9 Kompania Dywersyjno – Sabotażowa Oddział Partyzancki „Chełm" i samorząd Miasta Zakopane zorganizował uroczystość. Po nabożeństwie odprawionym w kościele Najświętszej Rodziny uczestnicy przeszli pod gmach byłego więzienia, gdzie odbył się Apel Poległych i złożono wiązanki kwiatów. Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej nie zapomnieli o znajdujących się na pobliskim cmentarzu grobach Twórców Harcerstwa Polskiego – Olgi i Andrzeja Małkowskich. Następnie kombatanci udali się do Urzędu Miasta Zakopane, gdzie zorganizowano projekcję filmu dokumentalnego, pt.:"40 - lecie 1 PSP AK Szczawa 1984". Niedzielna uroczystość była uświetniona obecnością pocztów sztandarowych.
Kończyła się wojna przegrywana przez faszystów. W Zakopanem było 15.000 żołnierzy niemieckich powracających ze Wschodu. Ich obecność pod Tatrami była świadectwem klęski, jaką Hitler ponosił w tej wojnie. Desperacja okupanta była duża. Szlak odwrotu niemieckich wojsk był usłany ofiarami barbarzyńskich mordów dokonywanych w pośpiechu. Krwawy rytuał pokonanych nie mający żadnego znaczenia i sensu dla okupanta poza żądzą mordu oraz demonstracją pogardy dla Polaków. Żołnierze z Oddziału Chełm brawurowo przeprowadzoną akcją przerwali ten rytuał - przynajmniej pod Tatrami. Chwała partyzantom".

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I