I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Mietka Króla – Łęgowskiego „Ryzowanie sercem".

(11.11.2007) Piotr Kyc: "Dwudziestopięciolecie pracy twórczej obchodził Mieczysław Król Łegowski, twórca ludowy, i rzemieślnik z Zakopanego. Wernisaż wystawy „Ryzowanie Sercem" odbył się 9 listopada.
Artysta od lat wytwarza galanterię regionalną, maluje, pisze wiersze. Jest człowiekiem potrafiącym pracować tak w metalu, jak drewnie. Pana Mieczysława pasjonuje również stary sprzętu narciarski. Przez lata zgromadził dużą, unikalną kolekcję nart dla ekspozycji której ciągle szuka odpowiedniego miejsca. Takim miejscem powinno być – zdaniem wielu osób – Muzeum Narciarstwa, na które Zakopane zasługuje. Mieczysław Król Łęgowski w ciągu ostatnich lat dał się poznać jako orędownik założenia takiego muzeum.

Po części oficjalnej wernisażu, podczas której Mieczysław Król Łęgowski został uhonorowany okolicznościową Nagrodą Ministra Kultury, oraz przyjął życzenia od szeregu osób i instytucji – można było nacieszyć oczy zastępami czarnych, stalowych ludzików, które prężyły się w galerii oraz posłuchać kapeli Jana Karpiela - Bułecki.

Materiał, z którego Mieczysław Król Łegowski wykonał serię żelaznych figurek, to odpady bądź rzeczy zużyte a zalegające kąty w kuźni, warsztacie czy w domowych zakamarkach, jak piwnice, strychy i różne komórki. Mamy tu podkowy, fragmenty zniszczonych narzędzi, stalowe pręty, śruby, części sprzętów rolniczych. Wszystko połączone w kształt ludzki pełen dynamiki. Pomysł prosty, wykonanie perfekcyjne a efekt
całkiem sympatyczny. Stalowe postacie są wesołe i beztroskie. Tańczą, śpiewają i uprawiają sport.
Dzięki inicjatywie Muzeum Tatrzańskiego osobliwa metaloplastyka Mieczysława Króla Łęgowskiego znalazła się w towarzystwie kompozycji przestrzennych, rzeźb, sztandarów, "przedmiotów życia", "pejzaży eschatologicznych" Mistrza Hasiora.

Metalowy „Bułecka" artysty z Bachledów czy "popiersia portrety imaginacyjne" Hasiora to dwa różne artystycznie światy ale pomysł wskrzeszenia do znaczenia niepotrzebnych przedmiotów u obydwu artystów podobny. Prace Mietka zapraszają do życia. Nie towarzyszy im skomplikowana, niepokojąca symbolika, która tworzy niezwykłą atmosferę w Galerii Władysława Hasiora.

Zapraszamy do odwiedzenia Galerii znajdującej się przy ulicy Jagiellońskiej".

Mieczysław Król Łęgowski urodził się w 1951 roku w Zakopanem. Absolwent Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu. Kształcił się w rodzinnej pracowni kowalskiej uzyskując status czeladnika kowalskiego (1973). W 1978 roku rozpoczął w rzeźbiarstwie działalność artystyczną. Po uzyskaniu wielu wyróżnień został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych (1982), a w latach 1985-93 pracował przy rekonstrukcji willi „Koliba”, odtwarzając detale ozdobne i architektoniczne tego zniszczonego latami niewłaściwej eksploatacji budynku. Od 1985 roku jest aktywnym członkiem Związku Podhalan, a w roku 2000 uhonorowany został jako zasłużony dla kultury Podhala. Za działalność literacką w poezji gwarowej otrzymał w 2000 roku I nagrodę im. Tadeusza Stacha (Jesień Tatrzańska 2000). Obecnie wykonuje spinki góralskie m.in. według tradycyjnych wzorów, a także ratuje resztki kunsztu kowalskiego. Prace artysty znajdują się w Austrii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Brazylii, a także w polskich muzeach i w zbiorach prywatnych.

Foto-relacja (zdjęcia Kornelia Król Łęgowska):

Foto-relacja (zdjęcia Wojciech Szatkowski):

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

Foto-relacja (zdjęcia Maciej Stasiński):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I