I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Jubileuszowa wystawa malarstwa
 Władysława Walczaka Banieckiego
 

(13.01.2008) Anna Karpiel: "Wernisaż jubileuszowej wystawy malarstwa na szkle Władysława Walczaka Banieckiego zgromadził w sobotni wieczór w Galerii Władysława Hasiora tłumy oglądających. Jubilat świętował 45-lecie pracy twórczej i 40-lecie debiutu artystycznego. Z tej okazji otrzymał gratulacje i życzenia od Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary a także list gratulacyjny oraz nagrodę jubileuszową od Burmistrza Miasta Zakopane. Burmistrz objął także honorowy patronat nad wystawą oraz ufundował towarzyszący jej katalog. Podczas wernisażu dla jubilata zgrała kapela Jaśka Karpiela Bułecki, a o jego malarstwie opowiadała kurator wystawy Anna Kozak z Muzeum Tatrzańskiego. Artysta przeciął wstęgę i otworzył wystawę wspólnie z burmistrzem Janem Walczakiem oraz starostą Andrzejem Gąsienicą Makowskim.
Wystawa malarstwa na szkle Władysława Walczaka Banieckiego, którą można oglądać do 9 marca, ma charakter retrospektywny. Zobaczyć na niej można ponad 50 obrazów powstałych w latach 1967 - 2007. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego oraz z prywatnej kolekcji ich autora.
Tematyka obrazów Władysława Walczaka Banieckiego jest w głównej mierze religijna, choć często wśród ulubionych tematów artysty pojawiają się sceny zbójnickie. Tym, co go wyróżnia i nadaje jego twórczości odmienny, indywidualny charakter, jest ich niezwykła i bardzo wysmakowana kolorystyka.
W 1968 r. Władysław Walczak Baniecki wziął udział w Konkursie malarstwa na szkle zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie na terenie powiatu nowotarskiego i wówczas w kategorii twórców ludowych otrzymał pierwszą nagrodę. Był to jego artystyczny debiut. W latach następnych prezentował prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, a także brał udział w licznych konkursach malarstwa na szkle.
Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej - Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, a także w zbiorach muzealnych za granicą, w tym w Międzynarodowym Muzeum Sztuki Naiwnej w Rio de Janeiro. Prace artysty znajdują się również w prywatnych kolekcjach polskich i zagranicznych.
Władysław Walczak Baniecki od 1973 r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 1976 r. w domu przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem prowadzi otwartą pracownię – izbę twórczą, w której prezentuje swoje prace."
 

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I