I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Władysław Walczak Baniecki
Zasłużony Kulturze Gloria Artis

(09.03.2008) Anna Karpiel: "W sobotę 8 marca w Galerii Władysława Hasiora miała miejsce uroczystość wręczenia Władysławowi Walczakowi Banieckiemu srebrnego medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Medal ten został nadany artyście w uznaniu zasług w dziedzinie twórczości ludowej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W uroczystości wziął udział wicewojewoda małopolski Stanisław Sorys, który wręczył medal.
Ta wyjątkowa okazja zgromadziła w galerii rodzinę oraz liczne grono przyjaciół artysty. Była też niespodzianka artystyczna w wykonaniu Stanisławy Trebuni Staszel i  Rafała Michalskiego, a także finisaż
wystawy malarstwa na szkle Władysława Walczaka Banieckiego.
Przypomnijmy, że
Władysław Walczak Baniecki świętował niedawno 45-lecie pracy twórczej i 40-lecie debiutu artystycznego. Z tej okazji Muzeum Tatrzańskie zorganizowało w galerii Hasiora retrospektywną wystawę jego malarstwa na szkle, którą można było oglądać do 9 marca.
Tematyka obrazów Władysława Walczaka Banieckiego jest w głównej mierze religijna, choć często wśród ulubionych tematów artysty pojawiają się sceny zbójnickie. Tym, co go wyróżnia i nadaje jego twórczości odmienny, indywidualny charakter, jest ich niezwykła i bardzo wysmakowana kolorystyka.
W 1968 r. Władysław Walczak Baniecki wziął udział w Konkursie malarstwa na szkle zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie na terenie powiatu nowotarskiego i wówczas w kategorii twórców ludowych otrzymał pierwszą nagrodę. Był to jego artystyczny debiut. W latach następnych prezentował prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, a także brał udział w licznych konkursach malarstwa na szkle.
Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej - Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, a także w zbiorach muzealnych za granicą, w tym w Międzynarodowym Muzeum Sztuki Naiwnej w Rio de Janeiro. Prace artysty znajdują się również w prywatnych kolekcjach polskich i zagranicznych.
Władysław Walczak Baniecki od 1973 r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 1976 r. w domu przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem prowadzi otwartą pracownię – izbę twórczą, w której prezentuje swoje prace."

Relacja z wernisażu wystawy malarstwa na szkle Władysława Walczaka Banieckiego w Galerii Wł. Hasiora

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I