I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
"Barabasz”

(09.01.2008) Teatr St. I. Witkiewicza w Zakopanem serdecznie zaprasza 18 i 19 stycznia 2008 r. na polską prapremierę sztuki współczesnego szwedzkiego pisarza, poety i dramaturga – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1951 - Pära Lagerkvista pt.: „Barabasz”. Spektakl odbędzie się na Scenie Witkacego o godz. 21.15.

W Polsce twórczość artysty jest znana, ale rzadko prezentowana. Autorką polskiego przekładu jest Jolanta Szutkiewicz – ceniona i znana tłumaczka wielu tekstów dramaturgicznych, a reżyserem tego spektaklu: Andrzej Dziuk – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, reżyser większości spektakli naszej Sceny. Autorem scenografii jest młody artysta warszawski Rafał Zawistowski, a muzykę napisał i wykonuje na żywo Paweł Steczkowski.
Medytacja - ruch – Anita Podkowa-Brańka
Konsultacja – prof. Ewa Łubieniewska

Polska prapremiera odbędzie się pod Patronatem Honorowym Ambasady Szwecji.

Premierze towarzyszy wystawa współczesnej sztuki szwedzkiej, organizowana wspólnie ze szwedzkim Związkiem Artystów LYKTAN.

Powieść Barabasz (szw. Barabbas, 1950) została okrzyknięta przez André Gide'a arcydziełem - ukazuje uniewinnionego przez Poncjusza Piłata Barabasza, który od tego aktu zadaje sobie wciąż pytanie, dlaczego to on został uniewinniony i usiłuje znaleźć znaczenie tego cudu w swoim życiu (na podstawie tej powieści powstał film Barabasz w reżyserii Richarda Fleishera z Anthonym Quinnem w roli głównej).
Zakopiańskie przedstawienie będzie swoistego rodzaju misterium, zakorzenionym w symbolice kolorów, z archetypowym potraktowaniem postaci.

Jesteśmy dumni, że dramat ten realizowany po raz pierwszy w Polsce jest właśnie w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.

BARABASZ
Pär Lagerkvist
Opracowanie tekstu i reżyseria – ANDRZEJ DZIUK
Scenografia – Rafał Zawistowski
Muzyka – Paweł Steczkowski (także na żywo)
Medytacja - ruch – Anita Podkowa-Brańka
Asystent reżysera – Marzena Garbowska
Konsultacja – prof. Ewa Łubieniewska

Aktorzy:
Dorota Ficoń
Adrianna Jerzmanowska
Jaga Siemaszko
Andrzej Bienias
Bartłomiej Chowaniec
Krzysztof Łakomik
Krzysztof Najbor
Serdecznie zapraszamy!
Dziękujemy za pomoc w realizacji spektaklu Dr Andrzejowi Glińskiemu – Przyjacielowi Teatru Witkacego i Firmie Vatenfall.

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I