I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
POLSKA BEZ DYMU W ZAKOPANEM,
czyli „Zakopane bez papierosa”

(06.06.2009) Już 13 czerwca 2009 roku, podczas obchodów Dni Zakopanego 2009, Stowarzyszenie Manko zorganizuje kolejny swój event, w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Polska bez Dymu. Jej celem jest:
* wzrost asertywności społeczeństwa wobec problemu biernego palenia;
* przekonywanie ludzi młodych do wyboru życia bez papierosa;
* zachęcenie restauratorów i właścicieli lokali rozrywkowych do zapewniania osobom niepalącym przestrzeni wolnej od tytoniowego dymu.

Realizowane w jej ramach działania mają charakter informacyjno-promocyjny, koncentrując się wokół dwóch podstawowych kwestii:
* biernego palenia i świadomości osób niepalących (70% polskiego społeczeństwa nie pali papierosów);
* nowego prawa antytytoniowego, w ramach którego celem kampanii Polska Bez Dymu będzie złagodzenie negatywnych społecznych skutków wejścia w życie ustawy zakazującej palenia w miejscach publicznych, zwiększając tym samym szansę na to, aby nowe regulacje nie pozostały jedynie na papierze i rzeczywiście wpłynęły na poprawę jakości życia i zdrowia Nas wszystkich.

Nieoficjalnym rozpoczęciem kampanii społecznej Polska bez Dymu było uruchomienie vortalu www.polskabezdymu.pl Strona wystartowała w połowie kwietnia, a jej założeniem jest interaktywność, która widoczna jest m.in. w możliwości przyłączania się i wyrażenia swojego poparcia dla kampanii Polska bez Dymu, czy też bieżącego komentowania artykułów i postów. Silną stroną vortalu są merytoryczne artykuły dopasowane do różnego rodzaju czytelników, zarówno do osób młodych szukających ciekawostek „papierosowych” z życia swoich idoli (filmiki z wypowiedziami gwiazd), osób o nieco większych wymaganiach (papieros w kulturze, odbiór społeczny problemu biernego palenia), jak również właścicieli lokali gastronomicznych i rozrywkowych, mające na celu przekazanie pełnej i rzetelnej informacji o skutkach wprowadzenia ustawy o zakazie palenia w miejscach publicznych.

Mocną strona kampanii społecznej Polska bez Dymu jest odniesienie się do wcześniejszej akcji Stowarzyszenia Manko - Lokal bez Papierosa, której celem było stworzenie mapy kawiarni, barów i restauracji w całej Polsce, w których można spędzić czas z dala od tytoniowego dymu. Do dzisiaj akcja zebrała ponad 850 lokali  - ich lista dostępna jest na stronie internetowej www.lokalbezpapierosa.pl. Tu też wszelkie potrzebne informacje mogą znaleźć właściciele restauracji, pubów, barów i pensjonatów chcący przyłączyć się do akcji.

Toruń był pierwszym miastem, w którym zostały przedstawione społeczeństwu założenia kampanii. Stowarzyszenie Manko zorganizowało tam 31 maja 2009 roku event. Został wykonany mural antynikotynowy, a atrakcją dla całej rodziny była historyczno-szpiegowska gra miejska „Tropem łazęgi Jaracza”. Celem stowarzyszenia jest bowiem nie tylko edukowanie, ale również dostarczenie rozrywki mieszkańcom miasta.

Polska bez Dymu w Zakopanem

W Zakopanem event Stowarzyszenia Manko odbywa się już po raz drugi pod patronatem Burmistrza Miasta. W ubiegłym roku do akcji Lokal bez Papierosa przyłączyło się tu 14 lokali, w tym roku jest ich już 23. Dzięki temu Zakopane jest drugim w Małopolsce miastem pod względem liczby lokali biorących udział w akcji, tzn. z całkowitym zakazem palenia lub z wydzielona salą dla niepalących.

13 czerwca 2009
GODZINA: 10.00-17.00
MIEJSCE: ul. Krupówki przy „Oczku wodnym”

Zdrowe stoisko
Ustawione na terenie obchodów Dni Zakopanego 2009 stoisko Manko zapewni:
* ściankę wspinaczkową,
* grę komputerową o „tematyce prozdrowotnej” – ZADYMA,
* interaktywny quiz,
* degustację potraw,
* urnę na głosy – „Powiedz TAK zakazowi palenia w miejscach publicznych”,
* zasilany papierosami Jabłkomat,
* mapki zakopiańskich lokali bez papierosa,
* oraz wiele nagród.

Malowanie muralu antynikotynowego – miejsce: ul. Nowotarska.

Bieg po zdrowie:
- zapisy rozpoczynamy na godzinę przed biegiem (10.00-11.00), na starcie biegu. Trasa: Park Miejski Jutrzenka (start), Krupówki przy „Oczku Wodnym”, Piłsudskiego, Bronisława Czecha, Żeromskiego, Makuszyńskiego, Piłsudskiego, Krupówki, Park Miejski Jutrzenka (meta). Czas trwania: 11.00-13.00.

Dodatkowo:
* występ zespołu regionalnego,
* przez cały czas trwania eventu możliwość obejrzenia wozu policyjnego,
* pokaz ratownictwa medycznego.

Szczegółowe informacje o zakopiańskim evencie już wkrótce na stronie:
www.polskabezdymu.pl

ORGANIZATOR:
Stowarzyszenie Manko
ul. Siarczki 16
30-698 Kraków
Telefon: (12) 429 37 28
FAX: (12) 429 37 28

Współorganizatorem „Zakopanego bez papierosa” jest Urząd Miasta Zakopane oraz Biuro Promocji Zakopanego. Podhalański Serwis Informacyjny WATRA jest patronem medialnym eventu.
 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I