I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Zdrowy mural…
Czyli jak w Zakopanem powstało pierwsze społecznie zaangażowane wielkoformatowe graffiti artystyczne

(15.06.2009) "13 czerwca 2009 roku na budynku starego przedszkola przy ul. Nowotarskiej powstał mural antynikotynowy w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Polska bez Dymu, organizowanej przez Stowarzyszenie MANKO. Prawie 100 metrów kwadratowych starego, szpecącego miasto muru zostało zamalowanych przez Adriana Grabarczyka i jest teraz wspaniałą wizytówką Zakopanego, a z pewnością stanie się atrakcją dla turystów.
Projekt wybrany został w ramach konkursu Murale Bez Dymu, który ma na celu skłonienie ludzi zajmujących się sztuką ulicy do podjęcia ważnego społecznie tematu biernego palenia. Jest to druga konkursowa realizacja (po Toruniu). Do końca sierpnia powstanie w Polsce kolejnych osiem murali. W październiku internauci (na stronie www.polskabezdymu.pl) oraz jury konkursu wybiorą ten, który podoba im się najbardziej. Być może będzie to właśnie zakopiańskie graffiti.
Mural antynikotynowy jest częścią kampanii społecznej Polska bez Dymu. W ramach jej regionalnej odsłony pod hasłem „Zakopane bez Papierosa”, organizatorzy czyli Stowarzyszenie Manko i Urząd Miasta Zakopane zapewnili wiele atrakcji. Na Zdrowym Stoisku, które znajdowało się na Krupówkach, pojawiło się ponad 5000 osób, zostało rozdanych prawie 4000 mapek z zakopiańskimi lokalami bez papierosa (kolejne 3000 będą do zabrania właśnie w tych lokalach). Około 350 osób wspinało się na ściance wspinaczkowej. Najmłodsi malowali plakat antynikotynowy oraz grali w interaktywną grę Zadyma. Palacze rywalizowali z niepalącymi skacząc na skakankach. Każdy mógł wygrać kubki, smycze i koszulki odpowiadając na pytania w edukacyjnym quizie, a także zasięgnąć porady odwiedzając stoisko z badaniami. Dodatkowo ok. 20 osób wystartowało w Biegu po zdrowie.
Kolejna impreza z cyklu Polska bez Dymu już 20 czerwca tym razem w Słupsku. Szczegóły na www.polskabezdymu.pl. Zapraszamy!!!"

Katarzyna Badora
Kampania Społeczna Polska Bez Dymu
Stowarzyszenie MANKO

Podhalański Serwis Informacyjny WATRA był patronem medialnym eventu. Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji!

Foto-relacja (zdjęcia Marcin Semberecki):

Foto-relacja (zdjęcia Paweł Stanuch):


 

Mapa zakopiańskich lokali biorących udział w akcji Lokal Bez Papierosa:


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I