I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Trzy pokolenia na wernisażu

(15.06.2009) Henryk Urbanowski: "Z przekrojem poszukiwań artystycznych mieszkającego w Rabce–Zdroju rzeźbiarza Piotra Biesa można obecnie zapoznać się w galerii „Strug” w Zakopanem przy ul. Kościeliskiej 35. Galeria znajduje się przy Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara, w której Bies niegdyś pobierał nauki, a teraz sam uczy rzeźby chcących zostać artystami młodych ludzi.
Wystawę wzbogacają prace trzech plastyków należących do poznańskiej Grupy Artystyczno-Towarzyskiej Altana, której Bies jest również członkiem.
Michał Bodych pokazał 15 czarno-białych portretów fotograficznych, będących w całości wizerunkiem społeczeństwa, ale także obrazujących zróżnicowane podejście artystyczne do utrwalonych na papierze twarzy. Adam Zieliński i Krzysztof Musiał przysłali na wystawę po trzy obrazy charakterystyczne dla stylistyki, jaka jest im najbliższa.
Piotr Bies tym razem pokazał nie tylko formy przestrzenne, klasyczne rzeźby w drewnie (cykl Idola i Anioły) czy instalacje (Relikwiowe, Urbs i Animae Belli), ale także obrazy (cykl Aurum contra Nigrum i Deus). Są one efektem poszukiwania odpowiedzi na pytanie teozoficzno – teologiczne i filozoficzne – o Boga, Prapoczątek Kosmosu, ale także refleksji socjologicznej doprowadzonej niekiedy aż do granicy, za którą zaczyna się publicystyka. No, ale jak na Podhalu wiadomo Bies jest także felietonistą walczącym z różnymi absurdami współczesności. To na pewno jeden z najbardziej myślących artystów polskich naszych czasów.
Wernisaż wystawy (10 czerwca) zgromadził głównie profesorów i uczniów Kenarówki. Był dyrektor Stanisław Cukier i jego zastępca Marek Król, przyszedł również Zygmunt Piekacz, artysta, który 30 lat temu uczył rzeźby Piotra Biesa."

Foto-relacja (zdjęcia Janusz Tomczak):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I