I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Koncert Capella Cracoviensis

(21.08.2009) Adam Kitkowski: "Prawdziwą ucztę melomana mieliśmy w niedzielę wieczorem w kościele św. Krzyża w Zakopanem. Wystąpiła gościnnie orkiestra Capella Cracoviensis pod batutą Stanisława Krawczyńskiego. Orkiestra powstała w 1970r. z inicjatywy Stanisława Gałońskiego jako zespół śpiewaków i instrumentalisów wykonujący muzykę z XVII i XVIII wieku. Obecnie zespół występuje w składzie symfonicznym, co pozwala na wykonywanie utworów z różnych epok. Stanisław Krawczyński związany jest z Capellą Cracoviensis od 1986r. Na co dzień jest on rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Był kierownikiem chórów Polskiego Radia i Telewizji oraz Filharmonii Krakowskiej. Dokonał prawykonań utworów wielu kompozytorów polskich.
W koncercie w ramach XXXIV Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, gościnnie wystąpił wybitny polski skrzypek o międzynarodowej sławie - Krzysztof Jakowicz. Kształcił się pod kierunkiem takich mistrzów jak; T. Wroński, J. Starker, E. Umińska.
Koncert był "hołdem" złożonym Mieczysławowi Karłowiczowi, kompozytorowi polskiemu, który tragicznie zginął w Tatrach, w 100. rocznicę śmierci artysty. Z wielką przyjemnością publiczność wysłuchała Koncertu skrzypcowego A-dur op.8 i Odwiecznych pieśni. Oba utwory to kompozycje M. Karłowicza. Drugi utwór w tym roku wykonywany był pod Giewontem już po raz trzeci. Tym razem wykonanie było bardzo "wyciszone", ale jednocześnie bardzo profesjonalne. Szkoda, że kościół zapełnił się słuchaczami tylko w połowie - rzadko w Zakopanem można podziwiać takiej klasy orkiestry i solistów. Może zawiodła informacja, a może "odstraszył" fakt, że koncert był biletowany."

Foto-relacja (zdjęcia Regina Watycha - UM Zakopane):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I